economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

2014 Yılında 134 Süpermarka'nın 92'Si Yerli Marka

2014 Yılında 134 Süpermarka'nın 92'Si Yerli Marka
A- A+ A

Superbrands Türkiye, 2014 yılının Süpermarkalarını açıkladı. Nielsen’in ölçümleri de dikkate alınarak Seçici Kurul tarafından belirlenen 134 marka arasına bu yıl ilk kez Paşabahçe, Uğur Derin Dondurucu, Ülker Çikolatalı Gofret ve Vakko gibi markalar girdi.

2012’de olduğu gibi 2014 yılında da listeye en çok Gıda ve İçecek Kategorisi’nden giriş oldu. Ardından Otomotiv, Elektronik-Telekomünikasyon, Finans-Sigorta, Kişisel Bakım-Temizlik ve İnternet Siteleri Kategorileri geldi.

Dünyada 88 ülkede gerçekleştirilen Superbrands, Türkiye’de iki yılda bir yapılıyor. 10 yıldır faaliyet gösteren Superbrands Türkiye’nin 2014 Seçici Kurulu, bu yıl da özellikle marka-markalaşma ile ilişkili iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları başkanlarından oluştu.

Süpermarka seçiminde şirketin teknolojisi, yatırımları, iş gücü kalitesi, yaratıcılığı, markalaşmaya yaptığı yatırımlar, marka devamlılığı, sosyal sorumluluk projelerine katkısı, çevre duyarlılığı, etik değerlere uyması ve vergi sıralamasındaki yeri büyük önem taşıyor.

Superbrands Türkiye, 2014’ün ilk etabında 1023 marka belirledi. Bu sayı, hepsi konusunda uzman olan Seçici Kurul tarafından 300’e indirildi.

Nielsen, bu 300 marka için İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1677 kişi ile yüz yüze görüşerek tüketici değerlendirmesi yaptı.

Nielsen’in ölçümleri dikkate alınarak, Seçici Kurul tarafından belirlenen 134 marka arasına bu yıl ilk kez Paşabahçe, Uğur Derin Dondurucu, Ülker Çikolatalı Gofret ve Vakko gibi markalar girdi. 2012’de olduğu gibi 2014 yılında da listeye en çok Gıda ve İçecek Kategorisi’nden giriş oldu. Ardından Otomotiv, Elektronik-Telekomünikasyon, Finans-Sigorta, Kişisel Bakım-Temizlik ve İnternet Siteleri Kategorileri geldi.

Yemeksepeti 2014 yılının yükselen değeri olurken, Apple / iPhone, Arçelik, Audi, Facebook, Google, Güllüoğlu Baklava, hepsiburada.com, İstinyePark, Mercedes-Benz ve Volkswagen diğer yükselen markalar arasında yer aldı. Bu markalar içerisinde yer alan e-ticaret sitelerinin ve dijital marka sayısının artması dikkat çekerken, genç nüfusun geleneksel Süpermarka algısının değişmeye başladığı görüldü.

Listede yerli markalar yabancı markalara oranla daha fazla yer alıyor.

2014’te 134 Süpermarka’nın 92’si yerli markalardan oluştu. 2012’de bu sayı 159 markanın 98’i idi. 2012 yılındaki yüzde 62’lik orana karşın; 2014 yılı Süpermarkalar listesinde yüzde 69 ile yerli markaların yabancı markalardan daha fazla yer aldığı görülüyor.

2012 yılında ilk on marka arasında yer alan ve 2014’te de ilk ondaki yerini koruyan markalar Audi, Google ve Magnum oldu. 2012 yılında Süpermarkalar listesinde ilk 25’in 14’ü yabancı markalar oldu. 2014’te ise ilk 25’e daha fazla yabancı marka girdiği görülüyor.

Superbrands Türkiye Temsilcisi Dilek Koç ve Gürkan Kınacı, Süpermarka araştırmasında, gıdadan finansal hizmetlere, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinden teknoloji ürünlerine, hizmet sektöründen iletişime kadar farklı alanlardan birçok markanın yer aldığını belirterek “Süpermarka olarak belirlenen bu 134 marka içinde de yine farklı sektörden birçok marka bulunuyor” dedi.

Superbrands Türkiye Temsilcileri, sektörel olarak sıralamaya bakıldığında, yine her dört markadan birinin Gıda-İçecek Kategorisi’nden olduğunu belirterek “Otomotiv, Elektronik-Telekomünikasyon, Finans-Sigorta, Kişisel Bakım-Temizlik ve İnternet Siteleri Kategorileri’ndeki Süpermarkalar artıyor” diye konuştular.

Markalaşmada sürdürülebilirlik büyük önem taşıyor.

Dilek Koç ve Gürkan Kınacı; “2005 yılından bu yana Türkiye’de gerçekleştirilen Superbrands, markalaşma konusunda sürdürülebilirliğin önemini de gösteriyor” dedi. Akbank, Arçelik, Arzum, Teknosa, Yurtiçi Kargo, Kurukahveci Mehmet Efendi, Pakpen, Pınar, Tamek, Türk Telekom, Yapı Kredi gibi markalar 2005 yılından bu yana Süpermarka listesinde yer alarak ve tüketicinin algısındaki marka değerini daha da güçlendirerek yoluna devam ediyor. Superbrands olarak, bu markalara yaptıkları bütün çalışmalar için teşekkür ediyoruz.” diye konuştular.

Dilek Koç ve Gürkan Kınacı, 2010 yılında Süpermarka olan 41 markanın 2014’te listeye girememesi konusunda, “Her üç markadan biri tüketicinin zihnindeki zirve sürekliliğini kaybetti, bunun en büyük sebebi bu markaların iletişim çalışmalarına gereken özeni göstermemeleridir.” diye konuştular.

Facebook yine gençlerin Süpermarkası

Nielsen Türkiye Satış Etkinliği ve Tüketici Araştırmaları Direktörü Didem Şekerel Erdoğan ise, Seçici Kurul tarafından belirlenen 300 marka içinde, genç nüfusun tercihlerinin dijital markalara odaklandığına dikkat çekti. 2012’de olduğu gibi 2014 yılında da, 18-30 yaş grubunda “Facebook benim Süpermarkam’dır” denilme oranının diğer gruplara göre çok daha fazla olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Şekerel Erdoğan, “2014’te bir diğer dijital marka olan Google ilk üçte kendine yer edindi. 18-30 yaş grubunun 2014’teki Süpermarkaları Facebook, Google ve Magnum oldu” diye konuştu.

Google üç ilde de Süpermarka

Dijital markaların yükselişi, üç büyük şehirde de ortak Süpermarka’nın Google olmasıyla daha da belirginleşiyor.

Nielsen Müşteri Grup Müdürü Nur Serenli, “İstanbul’un marka sıralamasında ilk üçte Arçelik, Google, Mercedes-Benz yer alırken, Ankara’da ilk üçte BMW, Facebook, Google; İzmir’de ise Google, Magnum ve THY bulunuyor” diye konuştu. Üç büyük ilde yaşayanların markalara olan bakış açısını da değerlendiren Serenli; “Verilen toplam skorlar düşünüldüğünde, Ankaralılar’ın, İstanbul ve İzmirliler’e göre markalara biraz daha mesafeli durduklarını görüyoruz.” diye konuştu.

Kadınların ilk üç markası; Boğaziçi Üniversitesi, Google ve Sabiha Gökçen Havalimanı Kadınlar mutfak, çocuk ve ev işleri üçgeninde hayatlarını kolaylaştıran ürünleri baş tacı ediyor. Ev temizlik ürünleri, küçük ev aletleri ve beyaz eşya kadınların süper kahramanları. SES gruplarında kadınların en beğendiği markalar; Allianz Yaşam Emeklilik, Amerikan Hastanesi, Arzum, Atasay, Atasun Optik, Banvit, Boğaziçi Üniversitesi, Bonus Card, Elidor, Eti Form, Four Seasons, Intercity, Kütahya Porselen, Markafoni, Pantene, Penti, Pınar, Sabiha Gökçen Havalimanı, Sensodyne, Sütaş, Tadım, Ülker Çikolatalı Gofret ve Vitra öne çıkan markalardan oldu.

Erkeklerin ilk üç markası; Facebook, Google ve Mercedes-Benz

Erkekler cephesinde ise otomotiv ve teknoloji ürünleri başı çekiyor. Bütün SES gruplarında erkeklerin en beğendiği markalar arasında Arko, Coca-Cola, İstinyePark, Renault ve Yandex öne çıkıyor.

Kültür Sanat anlamında markalaşma önem kazanıyor

2014 yılında Süpermarkalar listesine Kültür Sanat Kategorisi’ne özellikle iki markanın girmesi dikkat çekti. Kültür ve sanata yapılan önemli yatırımların tüketici algısında belli bir yere oturduğunu gösteren bu gelişme, ülkemiz adına çok sevindirici. Sakıp Sabancı Müzesi ve Pera Müzesi bu yıl markalaşma konusunda yaptıkları çalışmalar ve yatırımlarla listede yer alan markalar oldu.

Süpermarka nedir?

Tüketicilerin arzuladıkları ’bilinçli veya bilinçaltı’, tanıdıkları ve bir ücret ödeyerek sahip olmak istedikleri duygusal veya fiziksel avantajları, diğerlerine göre çok daha yüksek oranda sunan markaya Süpermarka denir.

Superbrands Programı nasıl oluştu?

Superbrands, markaların nasıl başarılı olduklarının ve markanın şirket için oynadığı rolün öneminin tanıtılmasının diğer şirketlere örnek olacağı inancıyla yola çıktı. Marka yönetimi ve pazarlaması konusunda uluslararası bağımsız bir otorite olan Superbrands markalarının yönetimi konusunda başarı gösteren şirketlerin dünya çapında seçilmesini ve tanınmasını sağlıyor. Önceleri BBC’de bir radyo programı olarak başlayan bu çalışma, kalıcı olması amacıyla bir programa dönüştü.

Superbrands programı, ilk kez İngiltere’de 1993 yılında gerçekleştirildi. 2014 itibarıyla dünyada 88 ülkede, Türkiye’de ise 10 yıldır faaliyette bulunuyor.

Superbrands Türkiye 2014 Süpermarkaları nasıl seçildi?

"1. Daha önce belirtilen kriterler kullanılarak 1023 markayı kapsayan bir liste oluşturuldu.

2. Türkiye Seçici Kurul üyeleri, listedeki her markaya Süpermarka tanımını temel alarak, ilk anda akıllarına gelen 1 ile 20 arasında bir not verdi. Oylama sonunda her markaya verilen puanlar toplandı ve barajı aşan markalar belirlendi.

3. Seçici Kurul tarafından belirlenen 300 marka, Nielsen tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde, 18-56 yaş arası tüm SES gruplarından (kadın-erkek) 1677 kişi ile yüz yüze görüşmeler çerçevesinde CAPI (Bilgisayar Destekli Yüz Yüze Görüşme) yöntemi kullanılarak değerlendirildi.

4. Türkiye Seçici Kurul üyeleri ve Nielsen’in yaptığı araştırma sonucunda 134 marka Türkiye 2014 Süpermarkaları olmaya hak kazandı."

Superbrands Türkiye 2014 Seçici Kurulu

Ali Cem İlhan: Yönetim Kurulu Başkanı, İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA)

(Araştırmanın yapıldığı Dönem Başkanı)

Başaran Ulusoy: Başkan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)

Bengi Vargül: Yönetim Kurulu Başkanı, Kurumsal İletişimciler Derneği (KİD)

Celal Toprak: Başkan, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD)

Fügen Toksü: Başkan, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) (Araştırmanın yapıldığı Dönem Başkanı)

Hakan Güldağ: Başkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Medya ve İletişim Meclisi (TOBB)

Hüseyin Doğan: Yönetim Kurulu Başkanı, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD)

Mehmet Tevfik Nane: Yönetim Kurulu Başkanı, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD)

Murat Ersoy: Başkan, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD)

Sadettin Korkut: Başkan, Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD)

Vahap Munyar: Başkan Vekili, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)

ARAŞTIRMA ŞİRKETİ

Nielsen (NYSE:NLSN), pazarlama, tüketici bilgileri, televizyon, diğer medya ölçümleri, online bilgi, mobil ölçümleme alanlarında lider pazar pozisyonlarında olan global bir bilgi ve ölçüm şirketidir. Merkezi New York, Amerika ve Diemen, Hollanda’da bulunan Nielsen yaklaşık 100 ülkede faaliyet göstermektedir.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/2014-yilinda-134-supermarkanin-92si-yerli-marka-91456