economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Zeytinyağı Avrupa Fiyatlarını Katladı

Zeytinyağı Avrupa Fiyatlarını Katladı
A- A+ A

Zeytinyağında yüzde 50’lik fiyat artışı üretciyi sevindirirken tüketiciyi üzdü. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci, bu suni fiyat artışlarının tahşişe ve tüketimde azalmaya sebebiyet verebileceğine dikkat çekti.

Geçen yıl perakende fiyatı 12 lira civarında olan sızma zeytinyağı bu yıl 16 ile 25 lira arasında satılıyor. Sızma yağ 16 ile 18 lira arasında, taş baskı 17 ile 20 lira arasında, çiğ yağ (zeytin sütü) ise 25 liradan satılıyor. Edremit Ziraat Odası Genel Sekreteri Ali Yılmaz Diker, “Kodekste 0.8 dizyeme kadar olan yağlar sızma olarak geçer. Sızma yağlar üreticiden tüccar tarafından 12 lira, 13 lira civarında alınır. Piyasada tenekesinin 90 lira civarında satıldığını duyuyoruz” dedi.

Fiyat artışlarını değerlendiren Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci ise, "Bu sene böyle bir beklenti vardı. Sene başında, “Rafta zeytinyağı 20 lira olursa bunu tüketiciye anlatmak çok zor olur. Zeytinyağından insanları uzaklaştırırız” diye beyanatlar vardı. Bu aslanda çok doğru bir beyanat. Ama üretici bu beyanatı zeytinyağının kilosu 20 lira olacak diye algıladı. Bu algıya istinaden üreticinin elinde çok yüklü miktarlarda stok var. Yani 20 lira beklentesi, 15 lira beklentisi üreticide ortaya çıkınca, insanlar ürünlerini satmadı. Ürün piyasaya gelmeyince sürekli artış gündeme geldi. Öyle bir hale geldi ki bir Avrupalı 5 litrelik sızma yağı 20.37 euroya alıp yiyebiliyorken, Türkiye’deki 5 kiloluk tenekenin fiyatı 80-100 lira” dedi.

Fiyat yükselmesinin tahşişe sebep olabileceğini vurgulayan Semerci “Bugün 75-80 liranın altında ekstra virgin yağın rafta satılması mümkün değil. Çünkü üreticiden çıkışı, 12-13 lira. Yani hiçbir zaman sanayici 70 liraya mal ettiği bir malı 50-55 liraya satamaz. Bu rakamlar tahşişi bize gösterir. Bu rakamlara sızma zeytinyağının satılması mümkün değil. Bu beklenti üreticinin malını elinden çıkarmamasına sebebiyet verdi Fiyatlar suni bir şekilde arttı. En büyük korkularımızdan bir tanesi TARİŞ Başkanımız Cahit Çetin’in de söylediği gibi tüketiciyi zeytin yağından uzaklaştırmak. Fiyatlar çok yüksek olduğu için diğer ikame edebilecek malın kilosu 4 lira iken, sizin 20 liraya likit yağ satmanız zor” dedi.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/zeytinyagi-avrupa-fiyatlarini-katladi-20852