economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türk-Yunan Dostluğunda Bayram

Türk-Yunan Dostluğunda Bayram
A- A+ A

Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakaris, Türkiye ile Yunanistan arasında 5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştıklarını belirterek, yılda 1 milyon 500 bin turistin karşılıklı gidip geldiğini söyledi.

Yunanistan milli Bayramı, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakaris, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof.Dr. Oğuz Esen, Finlandiya Fahri Konsolosu Mehmet Ali Molay ve protokol üyeleri katıldı.

Resepsiyonda konuşan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakaris, Yunanistan’ın milli bayramını kutladıklarını söyledi. Bu bayramın çok belirgin tarihi olaylarla ilgisi bulunduğunu anlatan Tsakaris, “Yunanistan’ın 1821’de Osmanlı’dan ayrılması hikâyesi. İnsanların olduğu her yerde zamanla olaylar değişiyor. Türkiye - Yunanistan ilişkilerinde şimdilerde huzur dönemine girdik. Turizm, ticaret hacmi ve bilim gelişiyor. 5 milyar dolar ticaret hacmine yükseldik. 1,5 milyon turist gidip geliyor” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Yunanca derslerinin de verildiğine dikkat çeken Tsakaris, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş’ın iki ülke ilişkilerine yaptığı katkıdan dolayı Yunanistan’da ödül aldığını anımsattı. Tsakaris, iki ülke arasında ilişkilerin iyi olmadığı dönemde Başkan Demirtaş’ın gösterdiği çabanın herkes tarafından bilindiğini aktardı.

“BEYİNLERDEKİ BARİYERLER KALKTI, DOSTLUK GELDİ”

İEÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş da, Akdenizli olduklarını, duygularıyla yaşadıklarını kaydederek, “Geçmişte beyinlerde Türkiye’ye karşı düşmanlık vardı. Ben bunun canlı şahitlerinden birisiyim. Bunu sokakta gezerken, adalara gittiğimde yaşıyordum. Şimdi çok değişti. Beyinlerdeki bariyerler kalktı. İki dost ülke olarak ciddi adımlar atıldı” diye konuştu.

Türkiye’de bini aşkın Yunan firması bulunduğunu, bu ülkenin Türk yatırımcıya da yeni fırsatlar sunduğunu vurgulayan Demirtaş, şunları söyledi: “Biz on yılı aşkın süredir Ege Denizi’nin üzerinde savaş uçakları uçmasın, martılar ve yolcu uçakları uçsun, diye bir kampanya sürdürüyoruz. Aynı coğrafyada yaşamaya mahkûmuz. Umarım uzun yıllar dost ve barış içinde yaşarız.”

“HERKES İÇİN SAYGI”

İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi, cemaatin ilk seçilmiş temsilcisi olmanın kendisini gururlandırdığını, demokrasi, özgürlük, eşit haklar gibi kavramların diğerlerine saygı duymakla başladığını anlattı.

İzmir Aya Fotini Ortodoks Kilisesi Başrahibi PaterKyrillos de, Patrik Bartholomeos’in bir ay önce İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne konuk olduğunu, kendisine fahri doktorluk sunulduğunu anımsattı.

Konuşmaların ardından Kyrillos, Başkan Demirtaş ve İEÜ Rektörü Prof.Dr. Oğuz Esen’e Patrik Bartholomeos’un İzmir’e gelişi anısına basılan gümüş sikke ve Atina Bizans Müzesi’ndeki örneğine göre yaptırılan gümüş tabak hediye etti. Gün kapsamında müzik grubu Okeanos ve Sakız Adası’ndan gelen dans grubu sahneye çıktı. Etkinlikte, günün anısına pasta kesimi de yapıldı.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/turk-yunan-dostlugunda-bayram-46591
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri