economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türk Ve Yunanlı İş Toplulukları İzmir'de Buluştu

Türk Ve Yunanlı İş Toplulukları İzmir'de Buluştu
A- A+ A

Türkiye ve Yunanistan iş toplulukları arasındaki turizm işbirliğini teşvik etmek ve iki ülke arasında turizmi canlandırmak için Yunanistan Büyükelçiliği ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından Turizm Etkinliği düzenlendi.

İzmir, önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Türkiye ve Yunanistan iş toplulukları arasındaki turizm işbirliğini teşvik etmek amacıyla merakla beklenen Turizm Etkinliği yoğun katılımla gerçekleştirildi. Swiss Otel’de düzenlenen etkinliğe, Türkiye’den 98, Yunanistan’dan 47 şirket katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptı. Kocaoğlu, toplantının iki ülke turizmine yarar getirmesini diledi. 17 Ağustos depreminin iki ülkeyi birbirine yakınlaştırdığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Aynı suyun kıyısındayız. Aynı denizin çocukları, aynı tarihin mirasçıları, aynı coğrafyanın parçasıyız. Jeologlar 500 yıl sonra Ege Denizi’nin kara olacağını söylüyor. Madem eninde sonunda birleşeceğiz, niye bugün birleşmiyoruz, niye bugün kaynaşmıyor, birlikte hareket etmiyoruz? AB üyeliğimiz konusunda Yunanistan’ın samimi çabalarını biliyoruz. Birlikte daha iyisini yapabiliriz. Geçen Şubat ayında Selanik Belediye Başkanımız ile birlikte İzmir’de bir araya geldik. O gün iki kent arasındaki sıcak ilişkilerin Türk-Yunan işbirliklerine değil, tüm dünya barışına önemli katkı sağlayacağına inandığımızı söyledik” diye konuştu.

"TURİZME ÇOK BÜYÜK BİR HAMLE KAZANDIRABİLİRİZ"

İyi komşuluğun, sevgi, saygı barış, istikrar ve refah anlamına geldiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye-Yunanistan arasındaki işbirliğine yürekten inanıyorum. Burada en büyük görev politikacılara düşüyor. Tabuların değil gönüllerin konuşması gerekiyor. Sadece iyi dost değil, aynı zamanda iyi birer partner de olmalıyız. Birbirimizi rakip olarak değil, ortak olarak görmeliyiz."

Turizmin her iki ülkenin ortak paydası olduğunu anlatan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ortak projeler gerçekleştirerek turizme çok büyük bir hamle kazandırabiliriz. Kültür ve tarihi zenginliklerimizi rakip değil birbirini tamamlayan unsur olarak algılamalıyız. Ortak çevre projelerimizde suyumuzu ve doğamızı birlikte korumalıyız. Örneğin gastronomi turizmi konusunda müthiş bir zenginliğe sahibiz. Gurme Kentler Ağı’na dahil olduk. Yunanistan’dan hiçbir kent bu ağ içinde yer almıyor. El ele verip bölgemizdeki gastronomi turizmini geliştirmeliyiz. Örneğin Atina ve Selanik’in bu ağa üye olmasıyla ilk adımı atabiliriz. Yunan adalarına basitleştirilmiş giriş uygulaması çift yönlü olarak daha da geliştirilmelidir. Turist sayısının artması için gerekli çalışmaları yapmalıyız. Her iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2014 yılında 5.5 milyar dolardır. Birlikte ortaklık kurarak, birlikte çalışarak bunu daha da artırmamız gerekiyor. Bu toplantının iki ülke turizmine yarar getirmesini diliyorum.”

TRAVEL TURKEY ÇAĞRISI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ise yaptığı konuşmada, etkinliği yıllardır süren işbirliğinin daha da iyi gitmesini sağlamak için düzenlendiğini belirterek, “Siz Avrupa Birliği’ndesiniz. Sizin ortaklarınız var. Ortaktan arkadaş olmaz ama arkadaştan ortak olur. Yunanistan’a gelmemizi istiyorsanız, uçak seferlerinizi çoğaltmanız, kapıdan geçişleri kolaylaştırmanız ve vizelerde kolaylık göstermeniz gerekiyor. Bize vize koyanlar, bir gün kendilerine vize koyulacağını bilsin. Her yıl Türkiye’den Yunanistan’a giden turist sayısı artıyor. 2016 yılında 1 milyon turisti hedefliyoruz. İzmir önemli kentimiz. Belediye Başkanımız burada. Başkanımız kendi imkanlarıyla Türkiye’nin en büyük fuar alanını yaptı. Gelin ‘Travel Turkey’ fuarını dönüşümlü yapalım. Tarihi değiştirmemiz mümkün değil ama geleceğin mimarı olabiliriz.”

Yunanistan Büyükelçisi Kyriakos Loukakis de, turizmle birlikte iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler arttığı gibi dostlukların da geliştiğini belirterek, bu etkinliği İzmir’de düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

HG-HO-Y)

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/turk-ve-yunanli-is-topluluklari-izmirde-bulustu-35513
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri