economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türk Ambalaj Şirketi Japon Devi İle Ortak Oldu

Türk Ambalaj Şirketi Japon Devi İle Ortak Oldu
A- A+ A

Türkiye’nin en büyük ambalaj şirketi Sarten, dünyanın en büyük şirketlerinden Mitsui’yi yüzde 15 oranında ortak almak için anlaşmaya vardı.

Sarten Sanayi ve Ticaret A.Ş. dünyanın önde gelen şirketlerinden Mitsui & Co. ile güçlerini birleştirecek anlaşmaya imza attı. Sarten CEO’su Zeki Sarıbekir, “Hedefimiz bölgemizin bir numaralı ambalaj şirketi olmak. Yüzde yüzü ailemize ait olan şirketimizin yüzde 15 hissesini Mitsui’ye devrederek daha geniş bir coğrafyada rekabet üstünlüğü elde edeceğimize inanıyoruz. Sarten olarak, gelişen ve globalleşen dünyada daha kaliteli, daha hızlı ve daha ucuz olmak için bu ortaklığı gerçekleştiriyoruz. Mitsui, Sarten’in hızlı büyümesine Japon vizyonu ile destek olacak” dedi.

Metal ambalaj kutu üretiminde Avrupa üçüncüsü olan Sarten’in Türkiye’de 13, Rusya ve Bulgaristan’da da 2 tesisi bulunuyor.

Varılan anlaşmaya göre Sarten’in yönetim yapısı değişmedi. 43 yıl önce Yusuf Sarıbekir ve ailesi tarafından kurulan şirketin yönetimini üstlenen Sarten, ambalaj üretim ve satış faaliyetlerini aynen sürdürecek.

Mitsui Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada ise “Mitsui, Orta Vadeli Yönetim Planı’nda Türkiye’yi öncelikli ülke olarak belirledi” denildi. Bu ortaklık sayesinde Mitsui’nin Türkiye’deki ve bölgedeki büyüme rüzgarını arkasına alacağı kaydedildi. Mitsui’nin duyurusunda, “Nüfus artışı, yaşam tarzlarındaki değişimler, iş gücüne katılımda kadınların giderek daha çok varlık göstermesi gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, ambalaj sektöründeki talepte yukarı yönlü bir eğilim beklenmektedir. Bu sebeple Sarten’in, Türkiye ve çevre ülkelerde daha fazla büyüme ve gelişim göstermesi öngörülebilir” ifadelerine yer verildi.

Duyuruda Mitsui’nin, yaptığı sermaye yatırımıyla birlikte Sarten’e ürün yelpazesini çeşitlendirmesine yardımcı olarak yeni iş fırsatları yaratacağı ve en son ambalaj teknolojilerine ulaşma konusunda destek olacağı da belirtildi.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/turk-ambalaj-sirketi-japon-devi-ile-ortak-oldu-11278