economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tügiad Başkanı Naslı:

Tügiad Başkanı Naslı:
A- A+ A

TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği) Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, Başkent Ankara’dan dünyanın birçok şehrine direkt uçuşların hala olmamasının kent ekonomisi için büyük kayıp olduğunu bildirdi.

Naslı yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Başkenti Ankara’dan dünyadaki birçok önemli merkeze direkt uçuşların olmadığını belirterek, bu durumun Kent’in ekonomisi, ticari hayatı ve turizmine darbe vurduğunu ifade etti. Bu sorununun acilen çözülmesi gerektiğini dile getiren Naslı, “Ankaralı işadamları olarak havadan aktarma çilesi yaşıyoruz, buna son verilmesini istiyoruz” dedi.

Naslı’nın verdiği bilgiye göre Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan 11 ülkeden 25 noktaya direkt uçuş yapılıyor. Ancak İngiltere, Fransa, İtalya, ABD, Japonya, Çin gibi ülkelere direkt uçuş bulunmuyor. Roma, Paris, Londra, New York gibi dünyanın önde gelen kentlerine uçuşlar İstanbul üzerinden aktarmalı olarak gerçekleşebiliyor. Bu ülkelere gitmek isteyenler önce İstanbul’a uçmak ve ikinci aşama için beklemek zorunda kalıyor. Bu durum ciddi zaman kaybı ve aksamalara yol açabiliyor. Direkt uçuşların olmaması öncelikle iş dünyasını, dolayısıyla Ankara’nın ekonomik ve ticari faaliyetlerini olumsuz etkiliyor. Aktarmalı uçuşlar turizm alanında da Ankara için önemli bir engel oluşturuyor. Ankara’ya hava ulaşımının ancak aktarmalı olarak gerçekleşiyor olması, Kentin Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti konumuyla bağdaşmıyor. Türkiye’nin yönetim merkezi olan Ankara’nın birçok merkezle direkt hava bağlantısı olmayışı, yabancı misyon temsilcilerini de zora sokuyor.

-“HEM ANKARA, HEM TÜRKİYE KAYBEDİYOR”…

Naslı, Ankara’nın 200’e yakın ülkeye ihracat yaptığını ve ihracat hacmi bakımından 81 il içinde 5’inci sırada yer aldığını belirtti. İhracat pazarları ile aktif temasın korunması ve yeni pazarlara açılabilmek için seri ulaşımın büyük önem taşıdığını belirten Naslı, aktarmalı ulaşımın ise zaman, para ve müşteri kaybına yol açtığını, sonuçta hem kendileri, hem Ankara, hem de ülkenin zarar ettiğini vurguladı. Naslı, bu sorun yüzünden Ankaralı işadamlarının sürekli müşteri kaybettiğini, yabancı yatırımcıları Ankara’ya getirmekte de sıkıntı yaşadığını anlattı.

-“ESENBOĞA, O KAPASİTEYE SAHİP”…

Naslı, dünyadaki tüm gelişmiş ülke başkentlerinin direkt uçuşlar şeklinde havayolu bağlantısının bulunduğun işaret ederek, Başkent Ankara’nın bu konudaki eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuda öncelikle milli havayolu şirketi THY’ye görev düştüğünü ifade eden Naslı, en azından önemli başkentlere direkt uçuşların sağlanmasını istedi. Naslı, kapasitesi ve modernliğiyle Esenboğa Havalimanı’nın, yurt dışındaki birçok noktaya direkt uçuş potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/tugiad-baskani-nasli-85789
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri