economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tehlikeli Madde Alan, Satan, Kullanan Ve Taşıyanlar Güvenlik Danışmanı İstihdam Edecek

Tehlikeli Madde Alan, Satan, Kullanan Ve Taşıyanlar Güvenlik Danışmanı İstihdam Edecek
A- A+ A

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 22 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan ve 30 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) tebliğinin iş yerlerine getirdiği yükümlülükler İTSO üyelerine anlatıldı.

Tebliğ gereği, tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam mecburiyetinin 30 Haziran 2015 tarihinde başladığına dikkat çekilen seminerde, yılda 50 ton tehlikeli maddeyi alan, satan, üretimde kullanan, taşıyan işletmelerin hangi yükümlükleri bulunduğu anlatıldı. Seminerde İTSO üyelerine bilgi veren Meskom Eğitim ve Danışmalık Firması ADR Uzmanı Arif Çalkayış, ADR’nin tehlikeli maddelerin insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden, güvenli ve düzenli şekilde taşınmasını, alınıp satılmasını ve kullanılmasını sağlayan uluslararası bir yönerge olduğunu söyledi.

ADR ile ilgili çalışmaların 1957 yılında başladığını ve 1968 yılında ilk kez uygulanmaya başladığını kaydeden Çalkayış, “Türkiye 2010 yılında bu anlaşmaya taraf oldu. Uygulama tebliği 22 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. 30 Haziran 2015 tarihinden itibaren 3 bin dolayında tehlikeli maddeden yılda 50 ton ve üzerinde herhangi birini alan, satan, taşıyan, kullanan ve dağıtan işletmelerin tehlikeli madde faaliyet belgesi alması gerekiyor” dedi.

Çalkayış, bu işletmelere tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etme mecburiyeti getirildiğine dikkat çekti.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/tehlikeli-madde-alan-satan-kullanan-ve-tasiyanlar-guvenlik-danismani-istihdam-edecek-22239
Etiketler: Bursa, Bursa Haberleri