economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tataristan İle Ticareti Büyütecek İmzalar Atıldı

Tataristan İle Ticareti Büyütecek İmzalar Atıldı
A- A+ A

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. 4 önemli işbirliği anlaşmasına imza atıldı. Kurulacak Ortak Çalışma Komitesi, 3 ay içerisinde ekonomik ve ticari faaliyetlere hız verecek eylem planını hazırlayacak. Minnihanov, işbirliğini artırmak istediklerini söyleyerek, Türk şirketlerinin Rusya pazarına girmek için Tataristan’ı bir sıçrama tahtası olarak kullanmalarını istedi. Türk şirketlerini yatırıma davet etti.

Türkiye ile Tataristan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ele alındığı görüşmede,TOBB ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası, Tataristan Bilimler Akademisi ile de TEPAV, TOBB ETÜ ve Türkiye Bilimler Akademisi arasında ayrı ayrı işbirliği anlaşmaları imzalandı.TOBB ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan anlaşma ile kurulacak olan Ortak Çalışma Komitesi, 3 ay içerisinde Tataristan ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha geliştirilmesi ve derinleştirilmesine yönelik bir Ortak Eylem Planı hazırlayacak.

Konuk Cumhurbaşkanı’nın heyetinde çok sayıda Bakan, Belediye Başkanı, çeşitli kurum ve kuruluş başkanları, üst düzey bürokratlar ve işadamları yer alırken, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri de ziyarette hazır bulundular.

MİNNİHANOV’DAN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Tataristan Cumhurbaşkanı RustamMinnihanov imza töreninde yaptığı konuşmada Türk şirketlerinin Rusya pazarına girmek için ülkelerini bir sıçrama tahtası olarak görmelerini istedi. İki ülke arasındaki işbirliğini artırmak istediklerine vurgu yapan Mihnihanov, “Karşılıklı yarara dayanan işbirliğini daha da büyütmek ve potansiyellerimizi kullanmak istiyoruz” dedi. Ülkelerindeki petrol, petrokimya üretiminden bahseden Konuk Cumhurbaşkanı,nano ve bio teknolojilerin gelişmesi için çaba gösterdiklerini anlattı. İnovasyon üzerinde durduklarından bahseden Mihnihanov, sanayi ürünlerinin yüzde 50’den fazlasını ihraç ettiklerini bildirdi. Türk şirketlerini yatırıma davet etti.

TARLADAN SOFRAYA KESİNTİSİZ BİR GIDA LOJİSTİĞİ

TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu ise, Türkiye-Rusya ve Tataristan ilişkilerinde yeni bir noktaya gelindiğine işaret ederek, “Bu noktada, aramızdaki ekonomik ilişkiyi sadece Türkiye’nin Rusya Federasyonuna yaş meyve ihracatı olarak göremeyiz. Artık her iki ülke firmalarının kuracakları ortaklıklarla tarladan sofraya kadar kesintisiz bir gıda lojistiğini konuşuyor olmalıyız. Hatta Türk firmalarının bazı gıda ürünlerinin üretimini Rusya Federasyonu içerisinde gerçekleştirmeleri de mutlaka gündemde olmalıdır” diye konuştu.

Sadece gıda örneğinde değil tüm sektörlere bu anlayışı yaymak gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, örneğin otomotiv yan sanayinin Tataristan için büyük önem taşıdığını hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar birliği olarak, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik bağlantıların söz konusu eksende gelişimi için işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/tataristan-ile-ticareti-buyutecek-imzalar-atildi-41724
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri