economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Süs-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Altun: ''Süs Bitkileri Sektörü Verilen Desteklerle Büyüyecek''

Süs-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Altun: ''Süs Bitkileri Sektörü Verilen Desteklerle Büyüyecek''
A- A+ A

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜS-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altun, süs bitkileri sektörünün tarımsal desteklemeler ile büyüyeceğini söyledi.

Süs bitkileri sektörüne verilen kredi desteğinin ardından 2015 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin Bakanlar Kurulu kararını değerlendiren SÜS-BİR Başkanı Altun, yaptığı açıklamada, ’’2015 yılında iyi tarım uygulamaları yapan süs bitkisi üreticilerine dekara 100 TL destekleme yapılacağı açıklandı. Sezonun en yoğun olduğu bu dönemde üreticilerimize verilen bu destek müjdesi, artık sesimizi duyurabildiğimizin ve Bakanlığımızın da bizlerin yanında olduğunun bir göstergesidir’’ ifadesini kullandı.

Altun, süs bitkileri üreticilerinin 2014 yılında ilk kez faiz destekli zirai kredi uygulamasından yararlandığını hatırlatarak, ’’Geçen yıl yaşadığımız bu gelişmeden sonra bu yılda genel tarımsal destek kararnamesinin içinde sektörümüz yer almıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

Süs bitkileri sektörünün SÜS-BİR’in kurulmasından sonra kayıt altına alınmaya başlandığını vurgulayan Selahattin Altun, verilen ve verilecek olan desteklerin sektörün kayıt altına alınmasını da hızlandıracağını kaydetti.

’’ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACAT HER YIL ARTIYOR’’

20 yıl önce sadece kesme çiçek üretimi ile anılan ve sessiz sedasız büyüyen süs bitkileri sektörünün gelişen ekonomi ve bilinçlenmeyle artan taleple birlikte iç ve dış mekan süs bitkileri üretimini de artırdığını, bugün kayıtlı 49 bin dekarlık alanda 3 milyar TL’lik üretim değeri yaratıldığını, bu rakamın 70 milyon dekarda üretilen buğdayın değerinin üçte biri olduğunu ifade eden Altun, ’’Dış ticaret hacmimiz 170 milyon dolardır. Sektörün kayıtlı işletmeler üzerinden doğrudan istihdamı yaklaşık 75 bin iken dolaylı istihdam 700 binin üzerindedir’’ dedi.

’’TÜRKİYE’NİN 2023 YILIN İÇİN KOYDUĞU 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİNİN 500 MİLYON DOLARI SÜS BİTKİLERİNDEN’’

SÜS-BİR Başkanı Altun, sektörün avantajları ve ihracat hedefleri hakkında da şunları söyledi:

’’Ülkemiz, süs bitkileri açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Bitki zenginliği, uygun iklim koşulları, pazar ülkelere yakın olması ve rakiplerine nazaran ucuz iş gücü gibi nedenlerle süs bitkileri üretiminde önemli avantajlara sahiptir. Ülkemizin süs bitkileri sektörü bu avantajları değerlendirerek bölgesindeki diğer ülkelerin pazarlarına ürün temin edebilme ve süs bitkileri pazarında önemli bir yer edinebilme şansı yüksektir. Sektörün bu şansını kullanabilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğine ve önderliğine ihtiyacı bulunmaktadır. Türkiye’nin 2023 ihracat hedefine ulaşmasında, mevcut sorunlarımızın çözümü ile sektörümüzün 500 milyon dolarlık bir katkı sağlayacağını söylemek gerçekçi bir yaklaşımdır.”

Altun, 2006 yılında yayımlanan Tohumculuk Kanunu’na kadar sektörün bir mevzuatı bile olmadığını, 2008 yılında kurulan Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği ile üreticilerin bir meslek örgütüne kavuştuğunu ifade etti.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/sus-bir-yonetim-kurulu-baskani-altun-sus-bitkileri-sektoru-verilen-desteklerle-buyuyecek-44792
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri