economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Suriyeli Turizm Rehberleri İş Başında

Suriyeli Turizm Rehberleri İş Başında
A- A+ A

Feribot iskelelerinde bekleyerek Arap turistlere korsan rehberlik yapan Suriyeliler, seyahat acentelerinin tepkisine sebep oluyor.

Seyahat acenteleri, Bursa’da feribot iskelelerinde usulsüz faaliyet gösteren rehberlerden şikayet etti. Acente yetkilisi Mehmet Sager, “Yenikapı ve Kabataş feribot istasyonu önünde Arap yolcuların önünü kesip el ilanı veren Suriyeliler, TÜRSAB’a bağlı olduklarını anlatıp, Bursa’ya vardıklarında kendilerine ücretsiz araç temin edeceklerini ve çıkacakları turlarda çok düşük rakamlarla özel araç tahsis edeceklerini söylüyor. Misafirlerin kabul etmesi durumunda bu tarz turları Suriye plakalı ve özel plakalı araçlar ile yapıyorlar. Günübirlik gelen misafirler uygun fiyatlı olduğundan Suriyelileri tercih ediyor. Yaklaşık bir senedir devam eden bu uygulama, tur esnasında gidilen mağazalarla resmi olmayan komisyon anlaşmasına dayalı olarak yapılıyor” dedi.

ACENTALARIN DURUMU DA KRİTİKLEŞTİ

Usulsüz faaliyetlerden dolayı Bursa’da birçok acentenin ciddi zararlar gördüğünü ileri süren Sager, “Son 8 aydır Bursa’da seyahat acentaları yüzde 40 oranında zarar gördü. 3 ay içinde TÜRSAB’a bağlı 2 seyahat acentası da aynı şekilde bu uygulamaya dahil oldu. Tedbir alınmaması durumunda Arap turizmine hizmet veren seyahat acenteleri buna daha fazla dayanamaz. Yenikapı ve Kabataş feribot iskelesinde Arap misafirlerin önünü keserek sektörü baltalayıcı fiyatlar veren, broşür dağıtan bu kişiler tur paketlerini Emniyet güçleri, maliye görevlileri ve TÜRSAB denetimler yapmalı. Bursa’da yabancı dil bilen ve acentada çalışacak personel kursları açıp mahalli rehberliğin önünün açılması ile birlikte korsan rehberliği önlemeye yönelik en büyük adımlardan biri atılmış olacaktır" diye konuştu.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/suriyeli-turizm-rehberleri-is-basinda-28192
Etiketler: Bursa, Bursa Haberleri