economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Silifke'den Irak'a Nar İhracatı

Silifke'den Irak'a Nar İhracatı
A- A+ A

Mersin’in Silifke ilçesinde dalında 60 kuruşa alınan ve soğuk hava depolarında saklanan nar, kilosu 1,5 ila 2 lira arasında değişen fiyattan Irak’a ihraç ediliyor.

İlçede narenciye ve nar ihracatı yapan Mehmet Şahin, hasat edilip yaklaşık 4 ay soğuk hava depolarında sakladıkları narı ihraç ettiklerini kaydetti. Soğuk hava deposunda kaldığı süre zarfından bir kısmı çürüyen ve ekonomik değerini yitiren narların işçiler tarafından temizlenip paketleme işlemi yapıldıktan sonra ihraç edildiğini ifade eden Şahin, "Göksu Vadisi’nde Keben Aşısı, ovada ise Hicaz narı yetiştiriliyor. Narların büyük çoğunluğu taze meyve olarak tüketilirken 750 tonluk bir kısmı ise nar ekşisi olarak işleniyor. Geri kalan kısmı Kırobası Mahallesi’nde veya ilçe merkezinde ihracatçılara ait soğuk hava depolarında saklanıp kış aylarında satılıyor" dedi.

Geçmiş yıllarda narı Rusya ve Irak’a ihraç ettiklerini vurgulayan Şahin, bu yıl sadece Irak’tan talep geldiğini ve soğuk hava deposunda muhafaza ettikleri 10 ton narı ihraç ettiklerini söyledi.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/silifkeden-iraka-nar-ihracati-88340
Etiketler: Mersin, Mersin Haberleri