economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Porselen Ve Cam İthalatına Standart İstemi

Porselen Ve Cam İthalatına Standart İstemi
A- A+ A

Adana Ticaret Odası Meclisi 25. Grup Züccaciyeciler Meslek Komitesi Üyesi Onur Güzelgül, başta Çin’den gelen ürünler olmak üzere kalitesiz malların sağlığı tehdit ettiğini belirterek, “Porselen ve cam ithalatında standartlar getirilmeli” dedi.

Onur Güzelgül’ün ATO Meclisi’ne sunduğu raporda, sektörün beklentileri dile getirildi. Ülkemize giren porselen ve cam ürünlerin kalitesi ve fiyatlarıyla ilgili herhangi bir standart bulunmamasının olumsuzluklara yol açtığını ifade eden Güzelgül, "Ülkemize belirli standartların altında hiçbir ürünün gelmemesi gerekiyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi, Çin’den gelen ucuz ve genellikle kalitesiz ürünlerin iç piyasada rahatlıkla satıldığı malumdur. Hepimizin evinde bulunan porselenlerin sırlarının çizilerek, içerisine giren bakterilerin sağlığımızı ne derecede tehdit ettiği apaçık ortadadır" diye konuştu.

Cam ambalajın sağlık açısından önemine de değinen Güzelgül, sağlık ve doğaya dönüşüm açısından cam ambalaj kullanımı konusunda kamu spotlarıyla kampanyalar düzenlenerek, tüketicinin bilinçlendirilmesi, özellikle su bayilerinden cam damacanalarda suların sipariş edilmesi gerektiğini söyledi. Güzelgül, "Ürün standartları konusunda yerli üretici firmalara danışılarak çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle gıda ile temas eden maddelerin denetimi büyük önem taşımaktadır. Çünkü hurdadan merdiven altı üretim yapılan plastik saklama kapları, kullanım kapları, bardaklar vesaire plastik ambalajların kullanımı sıcaklık ve nem ile birlikte zaman içerisinde gıda maddelerinin içeriğiyle etkileşim içerisinde olacağından bu durum başta bağırsak parazitleri gibi çok ciddi hastalıkları da beraberinde getirmektedir" dedi.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/porselen-ve-cam-ithalatina-standart-istemi-33915
Etiketler: Adana, Adana Haberleri