economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Platin Elma Ödülleri Sahiplerini Buldu

Platin Elma Ödülleri Sahiplerini Buldu
A- A+ A

Isparta ilçesi Eğirdir Kaymakamlığı ve Platin Elma Derneği tarafından düzenlenen ’3. Platin Elma Ödülleri’ töreninde tarımsal alanda faaliyet gösteren girişimciler ödüllendirildi.

Eğirdir Kaymakamı Yalçın Yılmaz Sirene Davras Otel’de gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, toprağın ilk insandan günümüze kadar işlenildiğini, bu süreçte toprağın nasıl işleneceği yönünde çeşitli yöntemlerin geliştirildiğini söyledi. Bu yöntemlerin her geçen gün farklılaştığını anlatan Yılmaz, bu programın da bu yöntemleri geliştiren tüm firmaları bir araya getirdiğini kaydetti.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahri Karlı ise Türkiye’nin toplam yüzölçümünün yüzde 49’unun tarım arazilerinden oluştuğunu, Türkiye’nin tarımsal üretim değeri bakımından dünyada 7’nci, Avrupa’da ise birinci olduğunu belirtti. Prof.Dr. Karlı, tarım sektörünün ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını, toplam ihracatın yüzde 11’e yakınının tarım sektöründen gerçekleştirildiğini vurguladı.

Platin Elma Ödülleri ve Davraz Agropolis Forum etkinliğinde konuşan Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl de destekleme politikalarının adil olmadığını belirterek, "Bakanlık öncelikle Türkiye’nin elma ihtiyacını belirlemeli. Bizim ne kadar elmaya ihtiyacımız olduğunu daha bakanlık bile bilmiyor. Destekleme yapıldığı söyleniyor. Ama 5-7 dekarlık üretim için yapılan destek toprak analizi gibi masrafları bile karşılamıyor. Yani bizdeki destek, tapuya dastek şeklinde gidiyor. Bu nedenle destek pastasını küçükler yemiyor. Pastanın büyük bölümünü büyükler yiyor. Küçük üretici bahçesini terk edip şehre asgari ücretle iş aramak için göçtüğü için biz hasat zamanı Isparta’dan Eğirdir’e işçi getiriyoruz" diye konuştu

Konuşmaların ardından çeşitli kategorilerde ödüller verildi. Arge Ödülü Agrobest Grup Tarım İlaçları adına Mehmet Demirci’ye verilirken Ödülü Isparta Vali Yardımcısı Tacettin Özeren verdi. Mekanizasyon Ödülü Hattat Tarım Makinbe Aş’den Fatih Büyükyahşi alırken ödülü AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel takdim etti. En iyi Pazarlama Ödülü Migros alırken ödülü Özgür Güneş’e ödülünü Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl verdi. Başarı Öyküsü Ödülü Konya Torku Şeker’e giderken, Demirhan ödülü Isparta Belediyesi Kültür Müdürü İrfan Kayacan’dan aldı. Sosyal Sorumluluk Ödülü Gübretaş’a verilirken, Nihat Yukan ödülünü Ebru Gültekin’den aldı. İnavasyon Ödülü ise Tuğba Kırar’ın oldu.Kadın Bilişim Ödülü de Tarımsal Pazarlama Aş.’den Tüzin Hanım’a Tayyar Çallıpınar tarafından verildi.

Başarılı Kamu Özel Sektör işbirliği Gülbudak’tan Hasan İnce’ye İhracat Ödülü Mayagro Tohumculuk’a verilirken, ödülünü Eğirdir Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kılınç verdi. İhracat Teşvik Ödülü ise Fevrey Tarım’a verildi. Fikret Koşar ödülü Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu’dan aldı. Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl’e de Batı Enerji’ye ve Isparta Belediyesi’ne sponsorluklarından dolayı teşekkür ödülü verildi.

Programa AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, kaymakamlar, ilçe ve belde Belediye Başkanları, üniversitelerden tarım ile ilgili profesörler, siyasi parti temsilcileri, kooperatif başkanları, soğuk hava deposu sahipleri, tarım makineleri firmalarından yetkililer, tarım alanında faaliyet gösteren çiftçiler katıldı. Asya Meyve Suları Fabrikası, Gülbudak, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Meyvecilik Araştırma Müdürlüğü (MARİM) de stant açtı. SDÜ Eğirdir Meslek Yüksekokulu Sokak Sanatları Topluluğu’nun gösterisi ve udi grubunun müzik dinletisi de programa renk kattı.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/platin-elma-odulleri-sahiplerini-buldu-43777