economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

(Özel Haber) Mut'ta Erkenci Kayısı Hasadı Başladı

(Özel Haber) Mut'ta Erkenci Kayısı Hasadı Başladı
A- A+ A

Mersin’in Mut ilçesinde erkenci sofralık kayısının hasadına başlandı. Turfanda kayısının kilosunun 17 ila 20 TL’den alıcı bulması üreticiyi sevindirdi.

Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Başkanı Mehmet Ali Acar, bu yıl kayısı hasadından 80 bin ton rekolte ve 30 bin ton üzerinde de ihracat beklediklerini söyledi. Acar, 2015 yılının ilk ürünü olan sofralık erkenci kayısının örtü altı üretiminin başladığını belirterek "Mut’ta üretilen örtü altı turfanda kayısı bugün pazara girdi. Bugün itibariyle 17 ila 20 lira arasında tüccarlar tarafından alıcı buldu. Bu ürünlerin Konya, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illere sevkıyatı yapılmaktadır. Örtü altı ürünlerimizden sonra 5 Mayıstan sonra açıkta yetişecek ürünlerimizin çok değişik çeşitte sofralık ürünlerimizle beraber dış ticarette değerlendirebilecek kaliteli ürünlerimiz yetişmektedir” dedi.

İlçede ağırlıklı olarak, Precoce de Thriyinthe, Septik, İtalyan tokalı, Tokaloğlu, Bebeko, Karacabey, Ninfa, Şekerpare ve Çağataybey cinsi kayısı üretildiğini belirten Acar, “Bugün ilk ürünler Ninfa, Thriyinthe, yerli tokalı ve alyanak kayısılar iç piyasada değer bulmakta. Özellikle Thriyinthe ve Bebeko dediğimiz ömrü uzun kayısılarımızın da dış ticarette aranılan bir ürün olduğu ortada. Birinci derecede olan kayısılarımız genelde Rus ve Avrupa pazarına gitmektedir” şeklinde konuştu.

Tüccar Ali Memek de Mut’ta örtü altı Ninfa çeşidi kayısının hasadına başlandığını, 17 ila 20 lira arasında satın alıp Ankara, İzmir, İstanbul ve Konya’ya gönderdiklerini kaydetti.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/ozel-haber-mutta-erkenci-kayisi-hasadi-basladi-20207
Etiketler: Mersin, Mersin Haberleri