economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

(Özel Haber) Altın Fiyatlarında Yükseliş

(Özel Haber) Altın Fiyatlarında Yükseliş
A- A+ A

Afyonkarahisar Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Ali Büyükduman, fiyatı tavan yapan altının yükselişinin dolardan kaynaklı suni bir artış olduğunu kaydederek, “Altının onsunda da ilerleme olmazsa, küçük altında tekrar 140 TL’yi bulma şansımız var” dedi.

Altın fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Duman, fiyatların yükselmesine rağmen Afyonkarahisar’da vatandaşların altına fazla rağbet göstermediğini kaydetti. Altının bir hafta içerisinde son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çeken Başkan Büyükduman, “Bunun da nedeni doların değer kazanması, dolar ile birlikte altının onsu değişmeyince altının fiyatı yükseldi. Niye böyle oldu? Ekonomi çevrelerinde bir laf dolaşıyor, ‘dünya piyasalarında dolar ile Euro eşitlenecek” diye yani bir dolar eşittir, bir Euro olacak. Böyle olursa tabii dolar değer kazanıyor. Piyasada dolara karşı bir teveccüh var, yatırımcı dolara yöneldi. Dolardaki artışta altını tetikliyor, bundan kaynaklandı. Zaman içerisinde normalleşecektir kanaatindeyim. Çünkü vatandaştan çok fazla bir talep yok. Ancak elinde altını olup da paraya ihtiyaç duyan insanlar fiyat yükseldiğini fırsat bilip kara geçmek istiyorlar, elindeki altını satıyorlar. Buda öyle çok büyük boyutlarda değil. Afyonkarahisar’ın şartları belli zaten geçtiğimiz yıllarda finans kurumları, bankalar vatandaşın elindeki yastık altını topladılar. Vatandaşın elinde fazla bir miktar altın kalmadı. Ama buna rağmen ödemesi olan, borcu olan ve borcunun günü gelen elinde neyi varsa bileziği, küçük altını şu 1 hafta içerisinde paraya çevirip bu açıkları ve borçları kapattılar. Bunlarda cuzzi rakamlarda, öyle çok büyük rakamlarda değil çünkü vatandaşın hali, piyasanın şartları belli. Bir anormallik yok. İleriye dönük ne olabilir derseniz, bu bir suni yükseliştir, dolara bağlı yükseliştir. Sanırım altının onsunda da ilerleme olmazsa, şuanda bir 280 dolar seviyesinde dolaşıyor, bu tekrar bin 200’lere indiğinde, küçük altın bazında söylemek gerekirse küçük altın anlamında tekrar 140 TL’yi bulma şansımız var. Şuan için 165 TL, 25 TL’lik bir artış var ve bu bir haftalık artış. Ama ben zaman içerisinde tekrar 140 TL seviyesine ineceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“VATANDAŞ KAYBI OLMAYACAK ÜRÜNLERİ PARAYA ÇEVİRSİN”

Vatandaşların en çok bozdurdukları altın türleri hakkında da bilgiler veren ve vatandaşa önerilerde bulunan Başkan Büyükduman şunları söyledi:

“ Genelde bilezik ve ziynet türü altınlar dediğimiz darphanenin bastığı lira, iki buçukluk ve tasarruf diye adlandırılan altınlar geliyor. Diğer takılarda 14-18 ayar takıda işçilik olduğundan bizde bu konuda vatandaşı uyarıyoruz. Eğer elinde işçilikli malın dışında, kaybı olmayacak ürün varsa onları paraya çevirmesini tavsiye ediyoruz. Zira bu ziynet grubu, fantezi grubu ürünleri satarken işçilik kaybı oluyor, vatandaş zarar görüyor. Onlarda bunu bildiği için genelde bilezik ve darphane altınlarını satıp paraya çeviriyorlar.”

Öte yandan, Başkan Büyükduman kentte en çok rağbet gören hediyelik altının 165 TL seviyesinden işlem gördüğünü de sözlerine ekledi.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/ozel-haber-altin-fiyatlarinda-yukselis-92492