economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ödemiş'in Sarıkız Patatesi Çıktı

Ödemiş'in Sarıkız Patatesi Çıktı
A- A+ A

Yağmur ve soğuk havadan nasibini alarak hem üretici hem de tüketiciyi zora sokan patates, bahar sezon hasadının yapılmasıyla büyük şehirlere yola çıkmaya hazırlanıyor.

Ödemiş’te, bahar sezonunun ilk patates hasadı gerçekleştirildi. Ödemiş’e bağlı Tekstil mahallesinde sökülen patates, dönümde 3,5 ton ürün verdi. Turfanda ürün olduğu için kasalarda kamyon üzerine çıkan taze sarıkız, kilosu 2 TL 50 kuruştan alıcısını buldu. İlk ürün olarak Ödemiş’ten Denizli’ye ihraç olan patates önümüzdeki günlerde başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına gönderilecek.

“PATATESİ YETİŞTİRİRKEN ZORLANDIK”

Bu sene bahar patatesini yetiştirirken çok zorluk çektiklerini belirten üretici Abdil Çavdar, “Ocak ayında yağmur ve soğuk havadan bir fırsat bulup ektiğimiz bu patatesleri Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayında soğuk havalardan, zirai don tehlikesinden korumak için olağanüstü masraf yaptık. Geçen güz mevsiminde de patatese don vurmuş ürün toprakta kalmıştı. Aynı durumu yaşamamak için mücadelemiz büyük oldu. Bugün ilk sökümü yaptık ve Denizli’ye gönderdik” dedi.

Yeni ürün patatesin kilo fiyatının 2 lira 50 kuruştan alıcı bulduğunu belirten Çavdar, fiyatların daha da aşağı düşmeyeceğini öne sürdü. Patates tüketiminin her geçen gün arttığını ifade eden Çavdar, şunları söyledi: "Patatesin bu yıl sezonda 1 TL, 1 TL 50 kuruştan aşağıya düşeceğine inanmıyoruz. Talep fazla ancak bugünlerde turfanda patatesin kabuğu zayıf olduğu ve çuvala girmediği için turfanda yavaş başlamaktadır. Geçen yıl 23 Nisan’da yaptığımız turfanda ürün hasadı bu yıl soğuklar ve nisan ayında yağan kar yağışından dolayı biraz daha geç kaldı.”

“GİRDİLER ÇOK YÜKSEK”

Klasik masrafların yanında birçok masraf da yaptıklarını anlatan Abdil Çavdar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün sökümü yapılan patates ocak ayında ekilen ve sürekli elyaf sistemi altında olan patates. Nisan ayında bile soğuk hava ve kar yağışından dolayı patates kökenleri gelişemedi yumrularını büyütemedi. Şubat ayında ekilen patates bugünlerde sulanmaya devam ediyor. Aynı zamanda havaların son günlerde ısınması ile sıcak havadan da ürün kendisine gerekli gıdayı alıyor hızla gelişiyor. Bugün tohum, mazot, gübre, ilaç ve diğer girdiler çok yüksek halde. Patateste ayrıca bir boşlukta mevcut o yüzden metropol şehirlerde patates 5 TL’ye çıktı ama yeni sezon başlıyor, tezgâhta da tüketici daha uygun fiyatları görmeye başlar. Üretici, bugün para kazanırsa yarın ağustosta başlayacak yeni dönem güz üretimini de sağlıklı yapar.”

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/odemisin-sarikiz-patatesi-cikti-95803
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri