economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Mut'ta Erik Fiyatları Tırmanışa Geçti

Mut'ta Erik Fiyatları Tırmanışa Geçti
A- A+ A

Mersin’in Mut ilçesinde kilosu 6 ila 10 TL’den alıcı bulan erik, bu yıl üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, can eriğinin 4 ila 6 lira ve papaz eriğinin ise 6 ila 10 lira arasında satılabildiğini ve geçen haftaya göre erik fiyatlarının tırmanışa geçtiğini ifade etti.

Bu yıl ilçe genelinde yaklaşık 16 bin dönüm araziden 35 bin ton erik rekoltesi beklediklerini söyleyen Acar, "Erik üretimi genelde ağırlıklı olarak Göksu ırmağı kenarındaki bahçelerde yapılıyor. Mut’ta yetişen can eriği ve papaz eriği, görünümü, sulu ve lezzetli oluşu tüketiciler tarafından da yoğun talep görüyor" dedi.

İlçede üretilen sulu ve lezzetli eriğe taleplerin çok olmasından dolayı fiyatların da yüksek olmasının üreticiyi mutlu ettiğini belirten Acar, şöyle devam etti:

"Mut’un mikroklima iklim özelliğine sahip olması dolayısıyla burada yetişen ürünlerin ayrı bir tadı, lezzeti ve görünümü var. Bu yıl geçen yıllara göre bereket yılı. Erikler paketlendikten sonra Ankara, İzmir, İstanbul ve Mersin başta olmak üzere talebe göre Türkiye’nin değişik illerindeki marketlere gönderiliyor. Halden günlük 300 ila 350 ton arası erik gönderiliyor. Fiyatların sezona yaklaştıkça düşmesi beklenirken maalesef bu yıl aksine tırmanışa geçti. Bu da gösteriyor ki bu yıl üretici altın yılını yaşayacak."

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/mutta-erik-fiyatlari-tirmanisa-gecti-27701
Etiketler: Mersin, Mersin Haberleri