economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Milli Piyango İhalesine İlişkin Çorumlu İşadamından Açıklama

Milli Piyango İhalesine İlişkin Çorumlu İşadamından Açıklama
A- A+ A

Milli Piyango şans oyunlarını işletmek için lisans sözleşmesini imzalamak üzere 15 Nisan’a kadar ek süre alan Net Holding, “’Şans Oyunlarının Lisans Verilmesi Suretiyle Özelleştirilmesi İhalesi’ kapsamındaki lisans sözleşmesinin bugün imzalanmayacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirme ihalesine ilişkin, “Muhtemelen bir süre uzatımı söz konusu olmayacak. İhalede muhtemelen ikinci olanla süreç başlayacak” dedi.

“Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2015 Yılı Ocak-Mart dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri” konulu bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Şimşek, gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Bir gazetecinin Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilme ihalesiyle ilgili sorusuna Bakan Şimşek, "Milli Piyango’da süre uzatımı daha önce yaptık. Dolayısıyla muhtemelen bir süre uzatımı söz konusu olmayacak. İhalede muhtemelen ikinci olanla süreç başlayacak” yanıtını verdi.

"SÜREÇTEN, MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK’İN AÇIKLAMALARINDAN SONRA HABERDAR OLDUM"

Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilme ihalesine ilişkin süreçle ilgili açıklamada bulunan ERG-Ahlatcı Ortak girişim grubu şirketlerinden Ahlatcı Kuyumculuk sahibi Ahmet Ahlatcı, Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesine ilişkin süreçten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarından sonra haberdar olduklarını söyledi.

Şuana kadar kendilerine herhangi resmi bir tebligat yapılmadığını açıklayan Ahlatcı, tebligat yapılmasının ardından gereken çalışmaya başlayacaklarını bildirdi.

Milli Piyango İdaresi’ne ait şans oyunlarının özelleştirme 15 Temmuz 2014 tarihinde ihalesi yapılmıştı. Karşılığı nakit olmak üzere planlama, tertip etme ve çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresine ait olan şans oyunları lisansının 10 yıl süre ile topluca verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesine Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu, ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu, Turkish Lottery Holding B.V katılmıştı. Açık attırmanın sonunda Milli Piyango ihalesinde en yüksek teklifi 2 milyar 755 milyon dolarla Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu verirken, Çorumlu işadamı Ahmet Ahlatcı’nın Ankara’dan ERG ile oluşturduğu ortak girişim grubu, 2 milyar 750 milyon dolara kadar çıkmıştı.

TÜRKİYE’NİN BEŞİNCİ BÜYÜK ÖZELLEŞTİRMESİ OLMUŞTU

Milli Piyango özelleştirmesi Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük beşinci özelleştirmesi olmuştu. Türkiye’nin şimdiye kadar yapılan en büyük özelleştirmesi Türk Telekom’un yüzde 55’inin 14 Aralık 2005’te yapılan blok satışı oldu. Satıştan elde edilen gelir 6,55 milyar dolar oldu. Türk Telekom’u 2012’de yapılan Köprü ve Otoyol ihalesi izledi, ihalede en yüksek teklif 5,7 milyar dolar oldu. Üçüncü en büyük özelleştirme ise Tüpraş’ın yüzde 51’inin 26 Ocak 2006’da blok satışla 4,14 milyar dolara satılmasıyla gerçekleşti. Dördüncü büyük özelleştirme 2,77 milyar dolar ile Erdemir özelleştirmesi oldu. 27 Şubat 2006’da Erdemir’in yüzde 46,12’si blok olarak satıldı. Türkiye’nin beşinci büyük özelleştirmesi bugün yapılan Milli Piyango oldu. İhalede verilen en yüksek rakam 2 milyar 755 milyon oldu.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/milli-piyango-ihalesine-iliskin-corumlu-isadamindan-aciklama-76712
Etiketler: Çorum, Çorum Haberleri