economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kredi Kayıt Bürosu Ve Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı, Teminat Mektubu Durum Sorgulama Protokolünü İmzaladı

Kredi Kayıt Bürosu Ve Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı, Teminat Mektubu Durum Sorgulama Protokolünü İmzaladı
A- A+ A

Türkiye Bankalar Birliği ile Kredi Kayıt Bürosu’nun ortak çalışması sonucu hazırlanan, teminat mektuplarının elektronik ortamda sorgulanarak doğruluğunun teyit edilebilmesini ve sahte teminat mektupları nedeniyle Bankaların karşılaşmış oldukları maliyetlerin azaltılmasını hedefleyen “Teminat Mektubu Durum Sorgulama Sistemi” hayata geçirildi.

Teminat Mektubu Durum Sorgulama sistemi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı V. Sezai Uçarmak ile Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz’in imzaladığı Protokol ile kullanılmaya başlandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan çalışmalar sonucu elektronik sistem üzerinden teminat mektuplarının sorgulanmasına ait altyapı çalışmaları kısa sürede tamamlanarak, tüm gümrük idarelerinin erişimine hazır hale getirildi. Bankaların sahte teminat mektupları ve teminat mektuplarının teyidi nedeniyle karşılaşmış olduğu maliyetlerin en aza indirilmesi hedeflenirken, sistem sayesinde gümrük işlemleri daha hızlı, sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleşecek.

Sistemde bugün itibariyle 19 bankanın teminat mektupları sorgulanabilecek. Kredi Kayıt Bürosu tarafından sisteme diğer bankaların da katılımlarının sağlanmasına yönelik olarak teknik çalışmalar yapılmaya devam edilecek.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilen Teminat Mektubu Durum Sorgulama sistemi, kamu ve özel kurumların kabul ettikleri teminat mektuplarını bankaya gitmeye ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde elektronik ortamda sorgulama yapabilmelerini ve teminat mektubunun ilgili bankanın kayıtlarında mevcut olduğunu görebilmeleri sağlanacak. Bu sistemin bankacılık sektörünün yanında reel sektör ve kamu sektörünün zaman ve para maliyetini azaltmasının yanında, dolandırıcılığa bağlı riskleri de azaltması bekleniyor.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/kredi-kayit-burosu-ve-gumruk-ve-ticaret-bakanligi-teminat-mektubu-durum-sorgulama-protokolunu-imzaladi-18617