economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kalkınma Bankası Bilgilendirme Toplantısı Balıkesir'de Gerçekleştirildi

Kalkınma Bankası Bilgilendirme Toplantısı Balıkesir'de Gerçekleştirildi
A- A+ A

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) tarafından düzenlenen Kalkınma Bankası desteklerinin anlatıldığı bilgilendirme toplantısı Balıkesir Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Balıkesir Ticaret Odası ve Sanayi Odası üyelerine yönelik düzenlenen toplantıya BTO Başkanı Fahri Ermişler, Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamar ve çok sayıda davetli katıldı. Türkiye Kalkınma Bankası’nın çalışmalara hakkında bilgiler veren Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Adnan Yalçıncı, Kalkınma Bankası olarak şubeleri bulunmadığı için yatırımcıların bir çoğunun Kalkınma Bankası’nın faaliyetlerinden haberdar olmadığına dikkat çekti. Yalçıncı "Biz zaman zaman bu tür toplantılarla faaliyetlerimizi yatırımcılarımıza aktarma fırsatı buluyoruz. Ülkemizin kalkınması için gerçekten olmazsa olmaz bir banka. Balıkesir ili bizim için çok önemli. Neden önemli sadece bizim için değil ülke ekonomisi içinde önemli bir il. Bir yatırımcı için olmazsa olmaz olan her şey Balıkesir’de bir arada toplanmış durumda. Türkiye’nin en bereketli toprakları Balıkesir’de, ikLim olarak da aynı şekilde. En güzel sahillerimiz Balıkesir’in ilçelerinde. Bunun yanı sıra çok zengin yer altı kaynaklarına sahip, yine en çok rüzgar alan bir ilimiz. Bunları bir araya getirdiğiniz zaman yatırımcılar için bütün şartların olduğu bir ilimiz. Turizm üzerine, gıda ve hayvancılık, maden sektöründe de yatırım yapılabilinir. Bankamızın da çok önem verdiği jeo termal enerji santralleri ve rüzgar santralleri açısından biz Türkiye’nin en önde gelen finans kurumlarından biriyiz. Bu konuda çok deneyimli ve uzman bir kadroya sahibiz. Balıkesir’de rüzgar enerjisi açısından en büyük santrallerden biri yapılabilir. Bundan sonra yapılacak en büyük HES yatırımlarına da bankamızın çok büyük kaynağı var. Ayrıca jeotermal enerjiler açısından da bunu değerlendirmekte de fayda var. Bir hayvanın her şeyinden etinden, sütünden derisinden faydalanıyorsunuz jeotermalde aynı şekilde, jeotermal kaynaklardan da enerji üretebilirsiniz. Turizm ve seracılık da yatırımlar yapılabilinir. Isınma konusunda da yatırımlar sağlanabilinir"dedi.

BALIKESİR TARIMDA İLK 3’DE

Balıkesir’in jeotermal konusunda zengin bir il olduğunun altını çizen Yalçıncı "Balıkesir ilimizde büyük yatırımlarına bakıldığı zaman TUİK verilerine göre tarımsal ve hayvansal ürün konusunda son derece önemli bir yere sahip. Biz Kalkınma Bankası olarak tarım ve hayvancılığa da destek veriyoruz. Ama tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretimine dayalı gıda sanayini destekliyoruz. Tarımsal üretimde Balıkesir ili ilk 3’e giriyor bu azımsanacak bir şey değil. Bir yatırımcı için aranan en önemli kriterlerden birsi. Tavukçulukta yine 3. sırada, yumurta tavukçuluğunda ise 4. sırada yer alıyor Balıkesir TUİK verilerine göre. Tavuk ürünlerinin işlenmesinde de biz finansman desteği sağlıyoruz. Yatırım için tabi ki finansman sermaye gerekiyor, girişimcilik ruhu gerekiyor bu sizlerde var zaten. Bunun dışında finansman ihtiyacında Kalkınma Bankası devreye giriyor. Bununda büyük bir bölümünü krediyle tamamlıyor. Bizim bankamızı diğer bankalardan ayıran özellikte Kalkınma Bankası tamamen yatırıma yönelik kredi veren bir banka. Bizde tüketici ve bireysel kredi yok. Katma değer yaratan, borç ödeme gücüne sahip ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımları biz uzmanlarımız bir rapor hazırlayarak fizibilitesini çıkartıyor, ekonomiye gerçekten katkısı olan, kendi ayakları üzerinde duran bir yatırımsa bankamız bu yatırımı finanse ediyor. Verdiğimiz krediler 2 ve 4 yıl gibi ödemesiz döneme sahip oluyor. Bu kredileri yatırımcılarımıza uzun vade de kullandırıyoruz. Kamu bankası olduğumuz için bizim için ast olan yatırımın ayakta kalması, istihdam yaratması, döviz çıkışını engellemesi. Bunlar bizim için kriterdir. Yatırımların ayakta kalabilmesi için her türlü tedbiri uygularız. Sayın Başbakanımız bundan 3 hafta önce sanayicilerimiz teşvik konusunda bir paket açıkladı. O maddelerden biriside Kalkınma Bankasının sanayicilerimizi destekleme hususunda daha aktif bir hale getirileceği hususunda ve daha geniş imkanlarla donatılacağı konusunda çalışma başlatıldı. Bu yüzden bizleri burada çok sık göreceksiniz, çok sık geleceğiz buraya. Balıkesir teşviklerde 3 bölgede sanıyorum. 3. bölgeden 2’lere birlere çıksın isteriz. Söylediğimiz gibi Balıkesir yatırımcılar için uygun bir yerse pozitif ayrımcılık yapmamız lazım. Ülke ekonomisine katkıda bulunuyorsa Balıkesir ili pozitif ayrımcılık sağlamamız lazım"şeklinde konuştu.

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Kredi Pazarlama Daire Başkanı Hasan Üsküplü hazırlanan sunum eşliğinde sanayi, turizm, sağlık, eğitim yatırımları ve yenilenebilir enerji kaynaklarına (Hes, Res, Ges, Jes, Biyogaz ve Biyokütle) dayalı elektrik üretimine yönelik yatırımlar ile bu sektörlerde çalışan tesislerdeki Enerji Verimliliğine yönelik yatırımlar ile bunlara sağlanan finansal destek konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Üsküplü "Misyonumuz ülke kalkınmasına istihdam ve refah düzeyini arttırmayı sağlayacak kaynaklar yaratmak ve onları kullandırmak. 2015 yılında tahsis edilen kredi miktarı 4 milyon 49 TL. Bunun 2 milyon 205 bin TL’si sözleşmeye bağlanmış. Şuana kadar firmalara 1 milyon 860 bin TL ödenmiş. Bunlar 41 tane HES, 1 RES, 2 Jeotermal, 3 Çözpgazı, 5 Enver, 2 GES. Bu GES’ler yeni başladığımız tarihlerde 1 megawat’ın altında GES yatırımı müracaat vardı. Almanya’nın yüzde 25 yenilenebilir enerji profili var. Ülkemizde daha yeni kullanılmaya başlandı. 1 megawatt’ın altında dağıtım bölgesi içinde işletme kendi ihtiyacı için kurabiliyor ve alabiliyor. Fazlasını devlete 13.2 avro cent’ten satabiliyor. 1 megawatt’lıklar yaklaşık 15 dönümlük bir araziye kuruluyor. Bu 1 megawatt’lar için lisans alma zorunluluğu yok sadece dağıtım şirketinden bulunduğunuz arazinin tarıma elverişli olmayan, kayalık, kurak bir arazi olması gerekiyor. Buraya kurulacak güneş panelleri ile yaklaşık maliyeti 1 milyon avro. Bunun yüzde 75’ne kadarını biz kredilendirebiliyoruz. Bunlar 10 yıllık vadeler şeklinde oluyor. Buraya gelmeden yaklaşık 100 tane proje aldım, çok yoğun talep var. Balıkesir’den talep hiç yok"dedi.

Konuşmaların ardından soru cevap şeklinde devam eden bilgilendirme toplantısı sonrasında Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Adnan Yalçıncı ve Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Kredi Pazarlama Daire Başkanı Hasan Üsküplü sağlanan destekler ve finans konularında katılımcılarla bire bir görüştüler.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/kalkinma-bankasi-bilgilendirme-toplantisi-balikesirde-gerceklestirildi-69605