economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kaleseramik'in Yeni Granit Fabrikasının Temeli Törenle Atıldı

Kaleseramik'in Yeni Granit Fabrikasının Temeli Törenle Atıldı
A- A+ A

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş.’nin yeni Granit Fabrikası’nın temeli Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz katıldığı törenle atıldı.

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş.’nin yeni Granit Fabrikası’nın temeli atma törenine, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ve çok sayıda davetli katıldı. Granit fabrikasının inşaatına ilk harcı koyarak temelini atan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bu tesisin bitmesinden sonra Kale Grubu’nun ürettiği seramikler daha rekabetçi olacak. Hem enerji tasarrufu yapacak hem de daha kaliteli ürünler üretecek. Katma değer ile Çan’ın yarını bugünden daha iyi olacak. Eskiden Türkiye Amerikan yardımı alırdı. Amerikan Kongresi her yıl bütçe ile beraber o yardıma karar verirdi. 7 birim Yunanistan’a yardım ederse 10 birim de Türkiye’ye ederdi ve 7/10 oranı çok yaygındı. Şimdi Türkiye yardım alıyor diyen kimse var mı? Türkiye nereden nereye geldi. Yardım alan Türkiye’den yardım eden Türkiye’ye geldi" dedi.

En çok yardım eden ülkeler Amerika, Avrupa Birliği, İngiltere ve ondan sonra da Türkiye diye sözlerine devam eden Yılmaz, "Dolayısıyla ne kadar gurur duysak azdır. Bu yapmış olduğumuz yardımlara Suriye’den gelen kardeşlerimiz için harcanan yardımlar veya paralar dahil değildir. Türkiye eskiden borç alırdı. Türkiye eskiden borçluydu. Ama artık IMF’ye eğer ihtiyacınız olursa 5 milyar dolar borç verebiliriz diyoruz. Nereden nereye geldik. Bunları evlatlarımıza söylememiz lazım ki nimetin şükrü yapılmasın. Şükrü yapılmayan nimeti kaybetme tehlikemiz vardır” dedi.

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise, “Biz Kale Grubu olarak doğduğumuz bu topraklara bugüne kadar 1,5 milyar dolar yatırım yaptık. Çan, bizim yatırıma başladığımızda bin nüfuslu küçük bir yerleşim yeriydi. Bugün 50 bin nüfuslu eğitim yönünden Türkiye’de dereceye giren gençleri ile birçok konuda çekim merkezi oldu. Geride kalan 58 yılda Kale Grubu’ndan emekli olanların sayısı 30 bini aştı. Sadece son 5 yılda bu topraklara yaptığımız yatırım 360 milyon lira oldu. Bugün bu temel atma merasiminin bizim için apayrı bir önemi var. Allah nasip ederse geçmişin sağlam temelleri üzerine inşa edilen geleceği bugün hep beraber kurmak için buradayız. Üstelik bunu bu ülkenin tekrar vatan toprağı haline geldiği istiklalimizin yeşerdiği Çanakkale Savaşlarının 100. yılında yapmak bizde ayrı bir duygu ve heyecan veriyor" dedi.

Önümüzdeki 5 senede 420 milyon liralık yatırım yapmayı hedeflediklerini belirten Okyay, "Biz bugün sadece bu yıla değil daha uzun vadeye odaklanmış durumdayız. 2019 yılında net satışlarımızı 3 milyar lira düzeyine çıkarma hedefimiz var. Türkiye’nin bugün her alanda yeniden Çanakkale ruhuna ihtiyacı var. Türkiye’nin yeni bir sıçramaya ihtiyacı var. Bunun için ekonomik gelişmişlik, sosyal gelişmişlik, insani gelişmişlik, sürdürülebilirlik ve yönetişim unsurlarının aynı zamanda ve birbirleriyle uyumlu olarak gelişmesi şart" diye kaydetti.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/kaleseramikin-yeni-granit-fabrikasinin-temeli-torenle-atildi-21162