economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

İnegöl Ve Kayserili Mobilyacılar Milano'da Ortak Hedef Belirledi

İnegöl Ve Kayserili Mobilyacılar Milano'da Ortak Hedef Belirledi
A- A+ A

İtalya’da 4-19 Nisan 2015 tarihlerinde yapılan “I Saloni 2015-Milano Uluslararası Mobilya Fuarı” için İtalya’ya giden İnegöl ve Kayserili mobilyacılar, Milano NH Otel’de düzenlenen ortak toplantıda bir araya geldi. 16 Nisan’da gerçekleştirilen ve Türkiye’deki iki önemli mobilya merkezinden 330 mobilyacının katıldığı toplantıda, Türkiye’deki mobilya sektörünün gelişmesi için birlikte neler yapılacağı konuşuldu.

Toplantıda Milano Başkonsolosu Refika Nihal Çevik Türkiye’de mobilya sektörünün son yıllarda dünya çapında başarılara imza attığını söyledi. Çevik, İnegöl ve Kayseri’de sektörün büyük bir gelişme içinde olduğuna dikkat çekti. Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç de, katma değeri çok yüksek olan mobilya sektörünün Türkiye ekonomisine daha büyük katkılar yapabileceğini söyledi. Güleç, “Sektörümüz Türkiye’de henüz yolun başında. Son yıllarda dünyanın dikkatini çeken iyi bir gelişme trendi yakaladık. Sektörümüzü daha da ileriye taşımak için hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

Güleç, Türk mobilya sektörünün hızlı yol aldığını ancak henüz yolun başında olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin dünyada mobilya üretiminin sadece yüzde 1’ini gerçekleştirdiğini, fakat potansiyelinin bundan çok yüksek olduğunu vurgulayan Güleç, “Bütün dünyada 200 milyara dayanan mobilya ihracatında yüzde 35 ile Çin aslan payını alıyor. Çin’i sırasıyla Almanya yüzde 7,6, İtalya yüzde 6,8, Polonya yüzde 5,7, ABD yüzde 4,8 ve Meksika’nın yüzde3,9 ile takip ediyor. Türkiye ise sadece 1,3’lük oranla ihracat yapan ülkeler arasında 15. sırada yer almaktadır. Bunu nasıl daha yukarıya çıkaracağımızın cevabını bulmalıyız” diye konuştu.

İNEGÖL ROL MODEL

Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) Başkanı Mahmut Alak, İnegöl’de düzenlenen MODEF fuarlarının Türkiye’de mobilya sektörüne ilham kaynağı olduğunu vurguladı. İnegöl’ün bu alandaki tecrübelerinden yararlanmayı istediklerini ve Kayseri’nin seri üretimdeki başarılarını da İnegöl ile paylaşmaktan onur duyacaklarını söyleyen Alak, “Hedefimiz ülkemizdeki mobilya üretimini daha yukarılara taşıyıp dünyada söz sahibi hale gelmek olmalı. Bunun için birlikte yol almalıyız” diye konuştu.

MODEF SEKTÖRE YÖN VERİYOR

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş da konuşmasında, fuarların dünyada alıcı ile satıcıyı buluşturan en önemli organizasyonlar arasında ilk sırada geldiğini söyledi. Aktaş, İnegöl’ün uzun yıllardır bu alanda çok önemli organizasyonlar yaptığını belirterek, “İnegöl belediyesi olarak mobilya sektörünü çok önemsiyoruz. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte MODEF’e kurumsal bir yapı kazandırdık. Tecrübelerimizi sektörle paylaşmaktan onur duyarız” diye konuştu.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl ise çok istediği halde katılamadığı söz konusu toplantının Türkiye’de mobilya sektörüne yeni ufuklar kazandıracağına inandığını söyledi. İnegöl ve Kayserili mobilyacıların dünyanın en önemli mobilya fuarına ortak organizasyon ile gitmesinin sektördeki ön yargıları ortadan kaldıran çok önemli bir adım olduğunu vurgulan Anıl, “İnegöl ve Kayserili mobilyacılar aynı otelde kalıp ilk kez ortak bir toplantı yaptılar. Bu toplantı Türk mobilya sektörü için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bu organizasyonu odamız üyesi firma olan slayt turizmin gerçekleştirmesi de bize kıvanç vermiştir. İnegöl ve Kayseri mobilyası ortak hedefe koşarsa başarı kaçınılmaz olur” diye konuştu.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/inegol-ve-kayserili-mobilyacilar-milanoda-ortak-hedef-belirledi-61967
Etiketler: Bursa, Bursa Haberleri