economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Hayvan Yetiştiriciliği Artık Daha Kârlı

Hayvan Yetiştiriciliği Artık Daha Kârlı
A- A+ A

Eskişehir Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, çiftçilere son iki yıldır verilen eğitimlerle yem ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamasının hayvancılığı daha kârlı hale getirildiğini söyledi.

Buluşan, çiftçilerin kendi hayvanlarının ihtiyacı olan yemi üretmelerinin yarı yarıya bir kar sağladığını belirtti. Bu konuda son iki yıl içinde eğim verdiklerini anlatan Süleyman Buluşan, "Kaba yem en çok tercih edilen yem biçimi. Çiftçiler, rasyon hazırlayarak, hayvanların daha dengeli beslenmesini sağlıyorlar. Hayvanın yaşı, et veya süt hayvanı olması, yaşa bağlı enerji ve protein oranı da rasyon hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Hayvan yetiştiricilerimizin de kendi yetiştirdikleri yemden memnun olukları bir gerçek. Fabrika yemleri süt verimini arttırıyor ama kendi yetiştirdikleri yemle süt veriminin yanında et veriminin de fazla olduğunu söylüyorlar. Kendi yetiştirdikleri yemlerin besin değerinin daha fazla oluyor. Bir de maliyet olayı var, hayvan yetiştiricileri kendi yemlerini ürettiklerinde yarı yarıya kadar kara geçiyorlar’’ dedi.

Bu eğitimler sayesinde hayvan yetiştiricilerinin dışarıdan iki misli fiyata artık ezme almadıklarını anlatan Buluşan, ’’Kendi ürettikleri yem bitkileri (yonca, fiğ), mısır, arpa ile beslenme maliyetini asgariye indirerek hayvancılığı karlı hale getiren üreticilerimizin sayısı artmıştır. Ülke olarak yem bitkilerine yapılan desteğin ve eğitimlerin arttırılması ile hayvancılığı bilinçli ve planlı hale getireceğiz. Yani kısacası her şey üretim üretim ve üretim’’ diye konuştu.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/hayvan-yetistiriciligi-artik-daha-krli-48747