economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ege-Koop Başkanı Aslan'dan İşsizlik Fonuna Konut Önerisi

Ege-Koop Başkanı Aslan'dan İşsizlik Fonuna Konut Önerisi
A- A+ A

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bugüne kadar İşsizlik Fonu’nda toplanan 90 milyar liranın sadece yüzde 10’luk kısmıyla 150 bin konut yapılabileceğini kaydederek, "Toplanan para inanılmaz bir rakam. Sadece bu paranın yüzde 10’luk kısmı ile ekonomide ciddi bir hareketlilik sağlanır" dedi.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İşsizlik Fonu’nun devlet için ciddi bir kaynak haline geldiğini belirtti. Paranın çok düşük miktarının işsizlere ödendiğini öne süren Aslan, geri kalan miktarın farklı alanlarda kullanılabileceğini ifade etti. 90 milyar liranın sadece yüzde 10’luk kısmıyla 150 bin konut yapılabileceği önerisinde bulunan Hüseyin Aslan, "Toplanan para inanılmaz bir rakam. Sadece bu paranın yüzde 10’luk kısmı ile ekonomide ciddi bir hareketlilik sağlanır. 2012 yılında fondaki miktarın yüzde onunun Güneydoğu Anadolu Projesi’ne (GAP) aktarıldığı belirtiliyor. Biz de diyoruz ki bir yüzde 10’luk kısmı dar gelirli, bugüne kadar hiç ev sahibi olamamış vatandaşlarımız için harcansın. Bu yüzde 10, 9 milyar lira demek. Bu parayla 100 metrekarelik bir daire yaklaşık 70 bin liraya mal olacağından hareketle yılda 150 bin konut yapılabilecek. Kirada perişan olan evsiz vatandaşlara aylık 300-350 lira gibi sembolik ödemelerle ev sahibi olma şansı oluşturulacak" dedi.

"FONA YENİDEN GERİ DÖNECEK"

Yüksek faizli banka kredileri yerine düşük faizli devlet desteği ile vatandaşların ev sahibi olabileceğini dile getiren Aslan, şöyle konuştu:

"Sadece barınma sorununun aşılmasını sağlamayacak aynı zamanda ekonomideki olumsuz gidişatı da engelleyebileceksiniz. İnşaat sektörü lokomotif bir sektör olduğundan ciddi bir hareketlilik yaşanacak, 200’ü aşkın yan sektörle birlikte ciddi bir vasıflı-vasıfsız istihdam talebi oluşacak. Mimarından, mühendisine, teknisyeninden kalfasına kadar sektörün her alanında pek çok gence iş imkanı doğacak. Ayrıca, devlet bütçesine de KDV ve gelir vergisi olarak önemli bir katma değer sağlanacak ve İşsizlik Fonu’ndan aktarılan bu kaynak vatandaşın geri ödemesi ile de yeniden fona geri dönecek. Yani karşılıksız bir kaynak kullanımı söz konusu olmayacak. Dolayısıyla kaynak hazır. Evsize ev, işsize iş. Yeter ki bu yapılmak istensin."

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/ege-koop-baskani-aslandan-issizlik-fonuna-konut-onerisi-52819
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri