economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Doğrudan Satış Rekoru 950 Milyon Dolarla Ulaştı

Doğrudan Satış Rekoru 950 Milyon Dolarla Ulaştı
A- A+ A

Türkiye’de doğrudan satış hacmi 950 milyon dolar seviyesine ulaşarak yaklaşık 1 milyon kişi de ek kazanç sağladı.

Konuyla ilgili bilgi veren QNET Türkiye Genel Müdürü Cem Geyik, doğrudan satış sektörünün Türkiye’de 950 milyon dolar satış hacmine ulaştığını, yaklaşık 1 milyon kişiye de ek kazanç sağladığını açıkladı. Geyik, sektörde çalışanların yüzde 86’sının kadın olduğuna da dikkat çekti.

Cem Geyik, doğrudan satış sektörünün ulaştığı hacim ve yarattığı istihdamla Türkiye ekonomisindeki derinliğinin gittikçe arttığını vurguladı.

Geyik “Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu”rakamlarına dayanarak yaptığı açıklamada: “Türkiye’de,Doğrudan Satış Derneği’ne üye kuruluşlarda 863 bin kişi çalışıyor. Derneğin sektörün tamamını kapsamadığını dikkate alırsak, gerçek rakamın yaklaşık 1 milyon kişi civarında olduğunu öngörüyoruz” dedi.

Türkiye’de doğrudan satış sektöründe çalışanların yüzde 86’sının kadın olduğunu vurgulayan Geyik, “Sunduğu ek kazanç imkanıyla sektör, kadınların maddi bağımsızlığına katkıda bulunuyor. Özellikle koşulları nedeniyle iyi eğitim alamadığı için iyi bir maddi gelire de kavuşma umudu zayıf olan kadınların sektör sayesinde aile bireylerine rahat bir yaşam sağladığını görmek bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Derneğe üye şirketlerin 2013 yılında 702 milyon dolar satış yaptığını ifade eden Geyik, dernek dışı şirketlerle birlikte bu rakamın yaklaşık 950 milyon dolar olarak tahmin edildiğini kaydetti.

Geyik, açıklamasında, doğrudan satış sektörünün küresel boyutları hakkında da bilgi verdi; sektörün dünyada 2013 yılı rakamlarına göre 178 milyar dolarlık satış hacmine ulaştığını, sistemde bulunan kişi sayısının ise 96 milyon olduğunu söyledi.

Açıklamada; QNET Türkiye’ye ilişkin projeksiyonları da paylaşan Geyik şu ifadeleri kullandı; “Türkiye’de 2010 yılından bu yana hizmet veren ve doğrudan satış kadrosunda 80 binden fazla kayıtlı bağımsız temsilcisi bulunan QNET Türkiye’nin, 2015 yıl sonu itibariyle ülkemizde faaliyet gösteren doğrudan satış firmaları arasında satış hacmi açısından ilk 3’e girmesini hedefliyoruz. Global QNET’in öncelik verdiği pazarların başında Türkiye yer alıyor. Biz de Türkiye’ye yönelik büyüme planlarımız doğrultusunda; yerli üreticilerle birlikte kozmetik, gıda takviyeleri, diş bakım grubu ve cilt bakım grubu ürünlerimizi üretiyoruz. Türkiye’de üretilen bu ürünler aynı zamanda QNET’in faaliyet gösterdiği Almanya, Azerbaycan, Kazakistan, Ukrayna, Rusya başta olmak üzere Dubai, Abu Dhabi, Nijerya, Mısır ve daha birçok Ortadoğu ve Afrika ülkesinde satılıyor. Türkiye konumu itibariyle QNET’in lojistik merkezinde yer alıyor; global QNET tarafından bu bölge ve ülkelere yapılan gönderiler de QNET Türkiye üzerinden gönderiliyor. Bu uygulama ile aslında Türkiye, Global QNET için yeni bir genel merkez konumuna gelecek”

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/dogrudan-satis-rekoru-950-milyon-dolarla-ulasti-43807