economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Diyarbakırlı İş Adamından Memleketine Dev Yatırım

Diyarbakırlı İş Adamından Memleketine Dev Yatırım
A- A+ A

DİYARBAKIR (İHA) – Omega Mühendislik Makine Sanayi Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Diyarbakırlı iş adamı Dara Atilla Aras, çözüm süreci ile birlikte memleketinde toplam 12 milyon Euro’ya mal olması planlanan dev bir yatırım yapıyor.

1979 yılında Diyarbakır’da doğan Dara Atilla Aras, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldu. New York Üniversitesi’nde betonarme ve çelik yapılar üzerinde master yapan Aras, 2004 yılında şirketin yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Aras, 2009 yılından beri yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini yürütmeye başladı.

Diyarbakır’a yaptığı dev yatırım ile başlangıçta 450 kişinin istihdam edileceğini ifade eden Aras, “Ortalama 6 kişilik aile ve yan sektörleri ile 2 bin 760 kişiye ekmek kapısı açılmış olacak. Ambalaj ve paketleme bölümünde çalışan bütün personeller kadınlardan oluşacak. Bu sayı toplamda istihdamın yüzde 35’ine tekabül etmektedir” dedi.

FABRİKADA TIBBİ GAZ TESİSAT SİSTEMLERİNDE KULLANILACAK BORULARI ÜRETECEK

Diyarbakır’da toplam 50 bin metrekarelik alan üzerine kurulan fabrikanın tıbbi gaz tesisat sistemlerinde kullanılacak boru üretimi yapacağını kaydeden Aras, inşaatın yüzde 75’i tamamlandığında Dünya Bankası’nın yatırımın yüzde 25’i oranında kredi sözü verdiğini söyledi. Aras, “Fabrikanın temelini 2012 yılı Haziran ayında büyük bir heyecanla attık. Burada, şu anda yapılmakta olan veya yapılacak tüm hastanelerde kullanılacak tıbbi borular üretilecek. Ayrıca başta Ortadoğu olmak üzere birçok ilkeye de ihracatı yapılacak. Halen hastanelerde kullanılan bu ürünler ithal ediliyor. Dünya Bankası, Diyarbakır’a da ilk kez bu fabrika için kredi taahhüdünde bulundu. Ancak Omega Grup olarak Dünya Bankası ile yapmış olduğumuz protokol ve anlaşmaya rağmen taahhüt ettikleri miktarın arkasında durmadılar. Yatırımımıza total bedelin yüzde 25’i kadar kredi taahhütleri vardı. Normalde yılbaşında verilmesi gereken bu kredi çeşitli gerekçelerle geciktirildi. Son yaptığımız görüşmede Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun istikrarsızlığı ve riskli bölge olduğunu göz önüne aldıklarını belirterek, böyle bir basiretsiz bir gerekçe ile bazı projelerin kredibilitesini düşürdüklerini bildirdiler. Bu nedenle bölge ve Diyarbakır için ciddi bir fabrikanın yapımı yarıda kaldı. Ancak ne pahasına olursa olsun biz bu yatırımımızı tamamlayıp hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“KRİZE RAĞMEN BÜYÜK KARARLILIKLA FABRİKAMIZI TAMAMLAYACAĞIZ”

Toplam 12 milyon Euro’ya mal olması planlanan ve şu ana kadar yaklaşık 9 milyon Euro harcanan tıbbi gaz tesisat boru fabrikasının 30 dönümü açık, 20 dönümü kapalı toplam 50 dönüm arazi üzerinde kurulacağını aktaran Aras, “Tesisin tamamlanması için yeni arayışlar içindeyiz ve mutlaka bitireceğiz. Dünya Bankası kredi taahhüdünü yerine getirmiş olsa, tesis açılmış ve şimdi 460 kişi çalışıyor olacaktı. Krize rağmen büyük kararlılıkla bu fabrikamızı tamamlayacağız. En geç 1 yıl içinde fabrikada üretime geçilmiş ve ihraç ürünleri de gönderilmeye başlanmış olacak. Buna inanıyoruz ve kararlıyız” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİ İLE BİRLİKTE BÖLGE YENİ BİR İVME KAZANDI”

Çözüm sürecinin önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Aras, “Çözüm süreci ile birlikte bölge yeni bir ivmeye ulaştı. Batıya ve dışarıya giden iş gücünün koşulların zorunlu açısından bizim ve benzer yatırımlar bölge ve Diyarbakır için çok önemli. Yaşamın temelinde insan mutluluğu öncelikli hedeftir. Ekonomisi düzgün olan insan aile kent ülke her anlamda birliktelikten yana olacaktır. Dolayısıyla yöre insanına sağlanacak istihdam ile Diyarbakır halkı eğitim ekonomi ve sağlık sorununda otomatik çözeceğinden birlikte yaşamayı daha güçlü ve sıkı talep eden şehir olacaktır. Diyarbakır semboldür, simgedir. Dolayısıyla orada yapılacak yatırım civarı kentlere örnek olacaktır” ifadelerini kullandı.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/diyarbakirli-is-adamindan-memleketine-dev-yatirim-48768