economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Desav Başkanı Prof. Dr. Ban Yatırım Ve İstihdam Paketi'ni Değerlendirdi

Desav Başkanı Prof. Dr. Ban Yatırım Ve İstihdam Paketi'ni Değerlendirdi
A- A+ A

Dünya Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (DESAV) Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, açıklanan Yatırım ve İstihdam Paketi’ne ilişkin, “Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için çok büyük yatırım ve istihdam hamlelerinin gerçekleştirilmesi şart. Geçtiğimiz günlerde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve ülkemizdeki gelişim sürecinin hız kazanmasını sağlayacak, ekonomik açıdan tam bağımsızlığımızın yolunu açacak olan reformlar, bu bakımdan büyük öneme sahip” dedi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Yatırım ve İstihdam Paketi’ni değerlendiren DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, “11 ayaklı paket, yüksek teknolojili yatırımlara desteklerden işverenlere mesleki eğitim desteğine kadar yatırım ve istihdam ortamını iyileştirici birçok tedbiri içeriyor. Bu tedbirlerin başında da vergi indirimleri, sigorta primi destekleri ve finansmana erişimin kolaylaştırılması geliyor. Paket kapsamında yatırımcıların 2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştirecekleri yatırım harcamaları ile mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde edecekleri kazançlarına daha yüksek miktarda vergi indirimi uygulanacak. Aynı şekilde sigorta primi desteğinde 31 Aralık 2015’e kadar gerçekleştirilen yatırımlarda süre artırılacak” ifadesini kullandı.

Paket kapsamında öz sermaye ile finansmana vergi kolaylıkları getirildiğinin altını çizen Prof. Dr. Ban, şunları kaydetti:

“Böylece nakdi sermaye artırımı yapan şirketler için artırılan sermayenin belli bir kısmı her yıl kurum kazancından indirilebilecek. Bu uygulama ile şirketlerin borç yerine öz kaynak kullanımı özendirilecek. Böylece ekonomideki atıl kaynaklar sisteme kazandırılırken, ayni varlıklar nakde dönüştürülerek şirketlerin sermaye yapıları da güçlendirilmiş olacak. Dahası yüksek teknolojili yatırımlara yönelik destekler de arttırılacak. Öyle ki paket kapsamında ileri teknoloji sınıfında yer alan yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamına alınacağı gibi bu yöndeki yatırımlar 5. bölge desteklerinden (yüzde 70 vergi indirimi uygulaması ve 7 yıl sigorta primi desteği) yararlandırılacak.”

Pakette kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve böylelikle kadın istihdamının artırılması amacıyla yeni bir düzenlemenin de olduğunu belirten Prof. Dr. Ban şöyle devam etti:

“Öyle ki düzenleme ile kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet sağlanacak. Yatırım ve istihdam ortamını iyileştirici nitelikteki paket, 7’den 70’e bu ülkenin vatandaşları olarak hepimizi yakından ilgilendiriyor. Artık top bizde. Elimizi taşın altına koyarak çok daha güçlü bir Türkiye için çalışacağız. ”

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/desav-baskani-prof-dr-ban-yatirim-ve-istihdam-paketini-degerlendirdi-52409
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri