economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Denizli'de Yenilik, Tasarım Ve Markalaşma Konuşuldu

Denizli'de Yenilik, Tasarım Ve Markalaşma Konuşuldu
A- A+ A

Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Süleyman Alata, "Dünya’da tekstil alanında gerçekleştirilen Ar-ge ve yenilik faaliyetleri ile teknik tekstilin geliştiği, yaratılan yeni markalar ile büyüyen dev moda dünyasının pastasının her yıl daha da arttığı görülmektedir. Bölgemiz yıllardır kazandığı tecrübe ve teknikle bu pastadaki payını kat be kat artırabilecek ve kendi markaları ile dünyaya adımızı duyurabilecek güce sahiptir" dedi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı ( GEKA) Denizli’de Yenilik, Tasarım ve Markalaşma isimli bir panel düzenledi. Panele Ak Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Denizli Büyükşehir Başkan yardımcısı Ali Değirmenci, ünlü tasarımcı Atıl Kutoğlu, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk ,Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat, TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, DETGİS Başkanı İsa Dal, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve çok sayıda davetli katıldı. GEKA’nın düzenlediği etkinlikte havlu ve bornozlar da sergilenirken, Anemon Otel’e gelen konuklara tasarım, yenilik ve markalaşma ile ilgili bilgiler verildi.

Panel öncesi konuşan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, "Türkiye’nin tekstil ve hazır giyimle ilgili önemli ölçüde yol kat ettiğini dünya ölçeğinde sektörel anlamda belli konularda oldukça başarılı. Fakat bu geldiğimiz noktada Türkiye’yi tatmin eden, dünyada pazarlama, ihtiyaçları belirleme noktasında henüz istediğimiz yerde olmadığımızı düşünüyorum. Biz sanayiciler olarak tüm kamunun bileşenini, tüm hizmet bileşenini ihraç eden emek yoğun bir sektörüz. Bu anlamda Denizli tekstilde hakikaten önemli bir görev yapıyor. Birlikte hareket etme kültürünü, kaynaklarımızı doğru kullanma, üniversite-sanayi işbirliği ve pazarın ihtiyaçlarını belirleme anlamında Ar-Ge, inovasyon, moda tasarımı ve katma değeri yüksek ürünleri mutlaka ülkemizde ciddi ölçeğe getirmemiz gerekiyor. Bu tür etkinlikler buna önemli ölçüde katkı sağlıyor. GEKA’ya çok teşekkür ederim" dedi.

Türk tekstil ve hazır giyim sektörlerinin, imalat sanayi üretiminde ve ihracatta, ülkenin itici gücü olduğu belirten GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ise, "Türkiye’nin, Çin’den sonra AB’nin ikinci büyük tedarikçisi konumuna yükselmesini sağlamışlardır. Gerek teknoloji, gerekse kaliteli hammadde ve girdi sağlayabilir olması gibi özellikleriyle Türkiye için katma değer oluşturdu.Tekstil ve hazır giyim sektörleri halen ülkemiz ihracatının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. 2014 yılında da ilimiz sektörde yaklaşık 1,5 milyar dolar ihracatı ile önemli katkı sağlamıştır. Bir taraftan küresel rekabet hızla artarken, Türkiye’nin enerji fiyatları ve işçilik maliyetleri de rakiplerine kıyasla oldukça yüksek kalmaktadır. 10.Kalkınma Planı, 2023 ulusal hedefleri, teşvikler, destekler dahilinde farkındalık kapsamında aşama kaydetmiş olsak da AR-GE ve markalaşmada hala arzu edilen seviyelere ulaşamadığımız görülmektedir. Buna karşın dünyada tekstil alanında gerçekleştirilen AR-GE ve yenilik faaliyetleri ile teknik tekstilin geliştiği, yaratılan yeni markalar ile büyüyen dev moda dünyasının pastasının her yıl daha da arttığı görülmektedir. Bölgemiz yıllardır kazandığı tecrübe ve teknikle bu pastadaki payını kat be kat artırabilecek ve kendi markaları ile dünyaya adımızı duyurabilecek güce sahiptir. Ülkemizin 2023 vizyonu da bunu hedeflemekte ve üretimde katma değer ile dünya piyasalarındaki payımızın artırılmasını amaçlamaktadır. Güney Ege Bölgesi de bu amaca en önemli katkıyı sağlayabilecek vizyona ve güce sahip bölgelerden birisidir’" ifadelerini kullandı. Alata sözlerine şöyle devam etti:

"Bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimine rehberlik eden ulusal kalkınma planındaki hedefleri gözeterek tüm paydaşlarımızla birlikte ortak akıl ile çözüm üreterek hazırladığımız 2014-2023 Bölge Planı’nda, yaşam kalitesi yüksek, yeniliğe dayalı üreten, doğasını koruyan küresel turizm odağı Güney Ege vizyonu ile çıktığımız bu yolculukta, zengin beşeri sermaye güçlü toplumsal yapı, yüksek katma değer ve yenilik odaklı üretim, dört mevsim turizm, yaşanabilir mekanlar ve sürdürülebilir çevre olmak üzere 4 eksende bölgenin rotasını yine bölgemizdeki paydaşlarımızla çizdik. Bu doğrultuda 2014 yılında Yenilikle Dönüşüm Destek Programı’mızı yürüttük. Tekstil ve giyim sektöründen de projeleri içeren 52 projeye 18 Milyon TL destek bütçesi tahsis ettik. Ayrıca bölgemizin önde gelen sektörlerinde yenilik ve girişimcilik yol haritasının oluşturulması, örnek uygulama projelerinin yaratılması ve yenilik farkındalığının her kademede hissedilmesi amacıyla bölgesel yenilik ve girişimcilik stratejimizi Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ile işbirliği içerisinde hazırlamaya başladık.Bu itibarla söyleyebiliriz ki ülkemizin 2023 hedefleri ve 10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programları kapsamında, bölgemizi hak ettiği noktaya getirebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu vesile ile Güney Ege Kalkınma Ajansı olarak tüm bu görev ve sorumluluklarımızın farkındalığı ile üzerimize düşenleri yapmaya ve işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isterim."

Etkinlik daha sonra diğer konuşmacılar ile devam etti.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/denizlide-yenilik-tasarim-ve-markalasma-konusuldu-56830