economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Decathlon Türkiye'de Büyüyor

Decathlon Türkiye'de Büyüyor
A- A+ A

20 ülkede 800’den fazla mağazasıyla Avrupa’nın en büyük spor perakende zinciri olan Decathlon’un Anadolu yakasındaki ilk, Türkiye’de ise onuncu mağazası yarın Ataşehirde açılacak. Decathlon Ülke Müdürü Boumedienne Boualaoui, "Türkiye, 2014 yılında tüm dünyadaki Decathlon ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına ulaşan ülke oldu" dedi. Türkiye’de 10 mağazaya ulaşan Decathlon’un bu yıl içerisinde 15 mağazaya ulaşacağı açıklandı.

Ankara Kent Park, Forum İstanbul, Marmara Forum Istanbul, İzmir Optimum, Samsun Piazza, Adana Optimum, Mersin Palm City Carrefour, Mall of İstanbul, Bodrum Midtown Ortakent’te olmak üzere Türkiye’de toplam 9 megaspor mağazası bulunan 20 ülkede 800’den fazla mağazasıyla Avrupa’nın en büyük spor perakende zinciri olan Decathlon, Türkiye’deki onuncu mağazasını yarın Ataşehir Brandium’da açacak. Anadolu yakasının ilk, İstanbul’un dördüncü Decathlon mağazası olan Brandium mağazası sporseverlere 2100 metrekare alanda 50 farklı spor dalından yaklaşık 75 bin ürün sunacak. Brandium mağazasıyla birlikte Decathlon’un Türkiye’deki ekibi de 1200 kişiye ulaşacak.

20 ülkede 800’ü aşkın mağazası bulunan, cirosu 6.5 milyar Euro olan ve tüm dünyada 55 bin çalışanı bulunan Avrupa’nın en büyük spor perakende zinciri Decathlon, Türkiye’de Mayıs 2010’dan beri faaliyet gösteriyor.

Decathlon Brandium mağazasının açılışı öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Decathlon Ülke Müdürü Boumedienne Boualaoui Türkiye’de hızla büyüdüklerini söyleyerek “İnsanlar artık daha fazla spor yapıyor; sağlıklarına, bedenlerine giderek daha çok dikkat ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Adana, Mersin ve Bodrum mağazalarımızda beklediğimizin çok üzerinde ilgi gördük; bu çerçevede sporu daha da yaygınlaştırmak ve herkes için ulaşılabilir kılmak adına Türkiye’ye daha fazla yatırım yapıyoruz. Türkiye’de spor pazarının tahmini büyüklüğü yaklaşık 7 milyar Euro ve her yıl yüzde 7-10 oranında büyüyor. Biz de Decathlon olarak Türkiye’de yüzde 10’un üzerinde büyüme kaydediyoruz. Yılda 5 ila 7 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz. Türkiye’de her bir mağaza başına yaptığımız yatırım yaklaşık 4-4.5 milyar Euro civarında. Amacımız sadece büyükşehirlerde olmak değil, sporu tüm Türkiye’ye ulaştırmak istiyoruz. Türkiye, 2014 yılında tüm dünyadaki Decathlon ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına ulaşan ülke oldu” dedi.

Boualaoui AR-GE’ye çok önem verdiklerini belirtti ve “Fransa’da Renault’dan sonra AR-GE’ye en çok yatırım yapan şirketiz. Bünyemizde 50 araştırmacı ve 530 mühendis bulunuyor. AR-GE birimi, her seviyede sporcu ile düzenli olarak temas halinde olarak spor sırasında rahatlığı ve güvenliği birleştirmeyi sağlayan tutku markalarını oluşturuyor” dedi.

Decathlon Bölge Müdürü Oğulcan Tetik ise 2015 yılında İstanbul Brandium mağazasının ardından Antalya, Trabzon ,Bursa,Gaziantep ve Ankara Mamak’ta da mağaza açacaklarını söyledi. Türkiye’de 2000 ve 6000 metrekare arasındaki mağazalarıyla faaliyet gösteren Decathlon’un 2015 yılı itibarıyle daha küçük şehirlere de 1000 metrekarelik yeni konsept mağazaları ile gireceklerini ve böylece spor tutkusunu daha çok şehre yayacaklarını müjdeledi. Türkiye’deki üretimi de 3 katına çıkartmayı hedeflediklerini söyleyen Tetik, “Decathlon olarak 23 ülkede üretim yapıyoruz. Üretimin yüzde 25’Avrupa, yüzde 52.3’ü Kuzey Asya yüzde 21.5’i Güney Asya’da ve kalanı Brezilya ve diğer ülkelerde gerçekleşiyor. Decathlon’un pek çok ürün grubunun üretimi 2006 yılından beri 50 mühendisin dahil olduğu Türkiye’deki üretim ofisimizde yapılıyor ve bir bölümü ihraç ediliyor. Türkiye’nin üretimdeki payı şu anda yüzde 4.6. Bunu 3 katına çıkarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/decathlon-turkiyede-buyuyor-63958