economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bilecik'te Metal Sektörü Çalıştayı

Bilecik'te Metal Sektörü Çalıştayı
A- A+ A

Bilecik Ticaret Odası (TSO)’nın ev sahipliğinde yapılan Sektör Çalıştayları’nın ilki olan Metal Sektörü Çalıştayı gerçekleştirildi.

Bilecik TSO toplantı salonunda gerçekleştirilen Metal Sektörü Çalıştayı’na, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurgül Özbay, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvar Müdürü Doç. Dr. Harun Mindivan, Bilecik TSO Akademik Danışmanı Doç. Dr. Ali Acılar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayhan Tozan, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hüseyin Bingöl ve Bilecik’te metal sektöründe faaliyet gösteren firma sahipleri ve üst düzey yetkilileri katıldı.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yüksel Okşak’ın moderatörlüğünde kahvaltı eşliğinde gerçekleşen Çalıştay’da, metal sektöründe faaliyetlerine devam eden firma sahipleri ve üst düzey yöneticileri sektörde yaşadıkları problemleri masaya yatırdılar. Okşak, metal sektörünün karşılaşılan sorunları, lojistik sorunu, karayolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, hızlı tren, istihdam sorunu, nitelikli personel istihdamı, ara elaman istihdamı, kentin alt yapı eksiklikleri, konaklama, sosyal hayat, enerji maliyetleri, iş gücü kayıpları olarak sıraladı. Okşak, “Firma yetkilileri özellikle ilimizdeki ulaşım ve lojistikte yaşanılan problemleri dile getirerek, sanayici olarak üretimimizin büyük bir bölümünü ihraç ediyoruz, ancak karayolu taşımacılığı maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle demiryolu taşımacılığını kullanmak istiyoruz. Lojistikte demiryolunun kullanılması ulaşım maliyetlerinde yüzde 50 ye yakın avantaj sağlıyor. Fakat ilimizde demiryolu taşımacılığı konusunda sıkıntılar yaşamaktayız. Bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu şartlar altında demiryolunu ihracatta kullanmayı bırakın iç ulaşımda bile kullanamıyoruz dediler. Ayrıca Hızlı Tren projesi ile ilimizin hem ekonomik alanda hem de sanayi anlamında büyümeye katkı sağlayacağını düşünmüştük. Fakat hızlı tren seferlerinin Bilecik’te günde 2 sefer duracak olması ve planlanan saatlerin mesai saatlerine uygun olmaması nedeniyle hızlı tren projesinin de sanayici olarak bizlere bu şekliyle çok katkısı olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Çalıştay’da masaya yatırılan diğer bir konu ise istihdam sorunu oldu. Yetkililer sektörde çalıştırılacak nitelikli personel ve ara elaman istihdamında sıkıntı yaşandığını ifade ederek, bu konuda yetkililerimizden acilen çözüm beklediklerini belirttiler.

“ÜNİVERSİTENİN CİDDİ BİR KATKI SAĞLAYACAK”

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurgül Özbay, yetkililer sektörde çalıştırılacak nitelikli personel ve ara elaman istihdamında sıkıntısı için Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin ciddi bir katkısı olabileceğini belirtti. Özbay, “Kamu ile sanayi işbirliği adına da önemli bir adım olarak, öğrencilerimizin mezun olmadan önce ilimizdeki sanayi kuruluşları ile irtibatı sağlanarak stajlarının özellikle ilimiz sanayi kuruluşlarında yaptırılması neticesinde öğrencilerimize hem sanayi kuruluşlarımızı tanıtmış, hem de ilgili sektörlerde tecrübe kazanmalarını sağlamış oluruz. Dolayısıyla ilimizi ve sanayimizi tanıyan öğrencilerimizin istihdamının daha kolay ve faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

“UMEM PROJESİ KAPSAMINDA 6 AYLIK ÜCRETLERİNİN TAMAMINI İŞ-KUR KARŞILIYOR”

Çalışma ve İş Kurumu Bilecik İl Müdürü Ayhan Tozan ise “Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yapılan araştırmaya göre TR 41 Bölgesinde işsizlik oranı yüzde 6,5 olduğunu ve bu oran Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirtti. Tozan, “Bilecik’i düşündüğümüzde bu oranın daha da aşağıya indiğini görmekteyiz. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamında kursiyerlerin 6 aylık ücretlerinin tamamı İŞ-KUR tarafından karşılanıyor. Yapılan yeni protokol sayesinde üniversite öğrencilerimizin de ders programlarına uygun olarak boş zamanlarında ücreti İŞ-KUR tarafından karşılanarak sanayi kuruluşlarımızda çalışabilmelerinin önünün açıldığını, bu vesileyle hem kendilerine katkı sağlayabileceklerini, hem de Sanayi kuruluşlarımızı tanıyıp tecrübe kazanmalarına vesile olabileceğini belirterek, sanayi kuruluşlarımızın Bilecik TSO vasıtasıyla talep etmeleri halinde üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

“TSO YÖNETİMİ OLARAK BU ÇALIŞTAYLARI ARTTIRARAK DEVAM ETMEK”

Bilecik TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Keleş, katılımcılara teşekkür ederek, “Küreselleşme süreci ile birlikte şehir ekonomilerinin ve sektörlerin gelişim düzeylerini sağlıklı şekilde takip etmek çok önemli bir hale gelmiştir. Bu da sektörel sorunların analiz edilmesi ilgili makamlara iletilmesi ve Odamızca da değerlendirilmesi zaruretini doğurmuştur. Bilecik TSO Yönetim Kurulu olarak amacımız bu çalıştayları artırarak devam etmek, her sektörü bu tarz çalıştaylarla bir araya getirmektir. Bu çalıştayda değinilen sorunlarla ilgili notlarımız aldık. En kısa zamanda da oluşturulacak sonuç raporunu hem sizlerle hem de gerekli kurumlarla paylaşıp, bahsedilen sorunların çözümlerinin takipçisi olacağız” dedi.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/bilecikte-metal-sektoru-calistayi-49749