economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bal Üreticileri Yeni Bir Göç Yolunda

Bal Üreticileri Yeni Bir Göç Yolunda
A- A+ A

Antalya’nın Kumluca ilçesine gelen bal üreticileri, havaların ısınmasıyla birlikte göç hazırlığına başladı.

İl dışından Kumluca’ya gelen bal üreticileri, havaların ısınmasıyla birlikte farklı bölgelere göç etmeye hazırlanıyor. Arı kovanı sahipleri, geçtiğimiz ekim ayı sonlarında geldikleri ilçede kış boyu arılarını konaklattı. Kovanlardaki fazla balları hasat eden üreticiler, güneydoğu illerine gitmeye hazırlanıyor.

Kovan sahibi 51 yaşındaki Arslan Ural, ekim aylarında Kumluca ilçesine geldiklerini belirterek, "Ekim ayından bu yana ilçede değişik ağaçlar, belli dönemlerde çiçek açtı. Bu yüzden arılar sürekli yavruladı. Kumluca’dan çok memnunuz. Kumluca ılıman iklime sahip bir bölge. Şimdi de Diyarbakır’a göç ediyoruz. Oradan da havanın durumuna göre değişik bölgelere taşınacağız" dedi.

KUMLUCA KONAKLAMADA TERCİH EDİLEN BİR BÖLGE

Kumluca ilçesinin coğrafik açıdan arıcıların konaklamada tercih ettiği bölge olduğunu belirten Kumluca Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve bal üreticisi Hidayet Gökçe ise, "Seralara ve portakal bahçelerinde kalıntı bırakan zirai ilaç kullandığımızı söylüyorlar. Seralar, portakal bahçeleri ve arılar, üçü bir arada. Bu alanlarda kimyasal ilaç kullanılsa arılar yaşamazdı. Yüce Allah bize bu üçlüyü bir arada yaşatacak bir iklim vermiş. Ne kadar şükretsek azdır" diye konuştu.

"İSTEDİKLERİ HASADI ELDE ETTİLER"

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Adem Aydın da ilçede portakal çiçeği balı hasat edildiğini söyleyerek, "Hasat belli aşamalarda yapılıyor. Kumluca’ya dışarıdan yaklaşık 140 bal üreticisi var. 30 bin kovan bulunuyor. Bu üreticiler Ekim ayının sonlarında gelip, Mayıs ayının ilk haftası ilçemizden ayrılıyor. Bu yıl bal üreticisi arı kovanı sahipleri ilçemizden memnun ayrılıyor. Çünkü istedikleri hasadı elde ettiler" ifadelerini kullandı.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/bal-ureticileri-yeni-bir-goc-yolunda-94340