economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Aso Kazakistan'a Organize Sanayi Bölgesi Kuruyor

Aso Kazakistan'a Organize Sanayi Bölgesi Kuruyor
A- A+ A

Ankara Sanayi Odası (ASO), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteğiyle Kazakistan’ın Çimkent şehrine bir organize sanayi bölgesi kuruyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2009 yılında Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir tarafından gezdirilen ASO 1. OSB’yi çok beğenerek ülkesinde de kurulması konusunda talepte bulundu. Nazarbayev, daha sonra Kazakistan Başbakanı Karim Massimov’u da Ankara’ya göndererek bölgeyi incelemesini istedi. 2010 yılında gerçekleşen Massimov’un ziyaretinin ardından organize sanayi bölgesinin Kazakistan’ın Çimkent şehrinde kurulması kararlaştırıldı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in birkaç ziyareti ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanlarının bölgede yaptıkları çalışmalarla OSB’nin kurulacağı alan belirlendi.

Türkiye’den yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiği OSB’nin tamamı 227 hektarlık alanda kurulacak OSB’nin ilk etapta 50 hektarlık bölümünün altyapı çalışmaları gerçekleştirilecek. OSB’nin kuruluş sözleşmesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan ziyareti sırasında Astana’da gerçekleştirilen Kazakistan-Türkiye İş Forumu öncesinde iki cumhurbaşkanının huzurunda ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Güney Kazakistan Sanayi Bölgeleri Yönetim Şirketi Genel Müdürü MukhtarTurabekov tarafından imzalandı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, sözleşmenin imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e kurulacak OSB konusunda bilgi verdi.

http://aygazete.com/ekonomi-haberleri/aso-kazakistana-organize-sanayi-bolgesi-kuruyor-10504
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri