economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türk Milletvekili Serdar Yüksel: “Ab'nin Mülteci Politikaları Değişmeli”

Türk Milletvekili Serdar Yüksel: “Ab'nin Mülteci Politikaları Değişmeli”
A- A+ A

Kuzey Ren Vestfalya eyalet parlamentosunda AB’nin mülteciler politikalarını eleştiren SPD Milletvekili Serdar Yüksel, yeni politikaların üretilmesini istedi.

Kuzey Ren Vestfalya eyalet parlamentosunun bugünkü oturumunda AB’nin mülteci politikaları tartışıldı. NVR SPD milletvekili Serdar Yüksel, yaptığı konuşmada AB’nin Akdenizin ortasında yaşanan ölümlere seyirci kaldığını belirterek, “Avrupa Birliği sözleşmelerden doğan sorumluluğu yerine getirip Akdeniz’de yaşanan ölümcül trajedilerin sonunu getirmeli. Bunun için Avrupa’nın bir an önce sivil bir deniz kurtarma operasyonunu yürürlüğe geçirmeli. Aynı zamanda bazı AB ülkelerinin bu konudaki veto politikasıyla kendi içine kapanma politikalarını sona ermeli. Mültecilere yasal ve güvenli yollardan AB’ye giriş olanağı tanınmalı. Bunun için ilk adımda tüm AB üyesi ülkelerin standart mülteci kabul programı hazırlanmalı, insani nedenlerden dolayı vize verilmeli ve aile birleşimine olanak tanınmalı. İnsanlığı ve insan haklarını korumayı ilke edinmiş bir birlik olarak korumaya muhtaç insanları kabul etmek, başta gelen görevimizdir” dedi.

KARARLILIK GÖSTERİLMELİ

SPD Meclis Grubu Başkanı Vekili Hans- Willi-Körfges ise, “Avrupa’nın sahillerinde yaşanan son mülteci trajedilerimi hepimizi derinden sarstı. Yaşananlar, hem Avrupa hem de uluslararası alanda kararlı bir şekilde harekete geçilmesi gerektiğini hepimize acı bir şekilde gösterdi. Geçen gafta olağanüstü toplanan AB zirvesinde mülteci politikalarında acilen gerekli olan yön değiştirme fırsatı maalesef değerlendirilemedi. Bundan dolayı en kısa zamanda diğer adımlar da atılmalı. KRV’deki SPD-Yeşiller koalisyonu olarak ortaklaşa hazırladığımız bir önergeyle, eyalet hükümetini Avrupa Birliği’in mülteci ve iltica politikaları konusundaki tartışmalara müdahil olması çağrısında bulunduk. Akdeniz’deki toplu ölümleri önlemek için kararlaştırılacak bir strateji, öncelikle mültecilerin geldikleri ülkelerde onları kaçmaya zorlayan nedenlerin ortadan kaldırılmasını ve transit ülkelerdeki insan kaçakçılarıyla mücadeleyi gerektirmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği’ndeki yasal temellerin de reforma tabi tutulması ve AB’ye yasal giriş olanaklarının iyileştirilmesi gerekiyor” açıklamasını yaptı.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/turk-milletvekili-serdar-yuksel-abnin-multeci-politikalari-degismeli-94883