economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türk Çocukları 23 Nisan'da Frankfurt'a Büyükşehir Belediye Başkanı Oldu

Türk Çocukları 23 Nisan'da Frankfurt'a Büyükşehir Belediye Başkanı Oldu
A- A+ A

Almanya’da kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann’ı ziyaret eden Türk çocukları kısa süreliğine belediye başkanı oldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Frankfurt ve çevresindeki okullarında okuyan Türk öğrenciler Frankfurt Başkonsolosluğu’na gelerek Başkonsolosluk makamını oturarak geleneği devam ettirdi. Almanya’da yapılan kutlamalar kapsamında ülkede yaşayan 20’ya yakın Türk öğrenci Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici’yi makamından ziyaret etti. Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici tarafından ağırlanan 20’yakın öğrenciye çeşitli hediyeler verilip, ikramlarda bulunurken Başkonsolosluk makamına oturan çocuklar, büyüyünce ne olmak istediklerini anlattı. Başkonsolosu ziyaret eden bir öğrenci Başkonsolos olması halinde tek pasaportla dünyayı gezmeyi sağlamak istediğini kaydetti.

Çocukları ağırlamaktan mutlu olduğunu belirten Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, bu geleneğin yurtdışında da devam etmesinin önemine değinerek, bir günlüğüne dahi olsa koltuğumuzu çocuklara emanet ettiğini ve bundan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Türk öğrenciler daha sonra Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici ile birlikte Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’ı makamında ziyaret ederek başkanlık koltuğuna oturdu. Belediye Başkanı Feldmann, üç yıldır devam ettirdikleri geleneği bu yıl da devam ettirmekten dolayı mutlu olduğunu ve geleneğin yaşaması için gayret göstereceğini söyledi. Türk kökenli öğrencileri, öğretmenleri ve Başkonsolos mensuplarını böyle müstesna bir günde ağırlamaktan onur duyduğunu ifade etti.

Öte yandan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Frankfurt Büyükşehir Belediye Binasına Türk bayrağı asılarak Türk öğrencilere anlamlı bir jest yapıldı. Başkan Feldmann çocuklara kendi eliyle Frankfurt’un anahtarlığını hediye ederek çeşitli ikramlarda bulundu. Kısa bir süreliğine de olsa Frankfurt Belediye Başkanlığı koltuğuna oturarak Belediye Başkanı olan Türk çocukları, başkan olmaları halinde yapacakları çalışmaları dile getirerek, şehirlerde çocukların daha rahat oynayacağı park alanları yapacaklarını söylediler.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/turk-cocuklari-23-nisanda-frankfurta-buyuksehir-belediye-baskani-oldu-49362