economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Memorıal Hastanesi Kanser Okulu Etkinliği Kktc'de Düzenlendi

Memorıal Hastanesi Kanser Okulu Etkinliği Kktc'de Düzenlendi
A- A+ A

Kanser hastalığı, nedenleri, korunma yolları, erken tanı ve tedavi yöntemleri gibi kanserle ilgili pek çok konunun ele alındığı “Kıbrıs Kanser Okulu” etkinliği Girne’deki Grand Pasha Otel’de düzenlendi.

Memorial Sağlık Grubu ve Kuzey Kıbrıs Türk İngiliz Derneği işbirliğinde düzenlenen Kanser Okulu etkinliğinde Kanserin nedenleri, korunma yöntemleri, kanserde erken tanı ve kanser tanı ve tedavileri gibi konularda oturumlar düzenlendi. Etkinlik kapsamında açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk İngiliz Derneği Başkanı Işık Muhtaroğlu, etkinliği Kıbrıs’ta kanser konusunda bir farkındalık ve bilinç oluşturmanın gerekliliğine inanarak hayata geçirdiklerini belirterek, bu amaca önemli katkı sağlayacak Kanser Okulu etkinliğini KKTC’ye taşıyan Antalya Memorial Hastanesi Onkoloji bölümüne teşekkürlerini sundu.

Memorial Antalya Hastanesi Direktörü Sevim Şuekinci, hastanenin 2 yıldan beridir devam eden Kanser Okulu Projesi hakkında bilgi vererek bu sosyal sorumluluk projesiyle amaçlarının, kanserin o kadar da korkulacak bir hastalık olmadığını halka göstermek olduğunu ifade etti. Şuekinci ayrıca, kanser nedenleri, korunma yöntemleri hakkında bilgi vermek ve kanserin doğru yaklaşımlarla tedavisinin mümkün olduğunu anlatmak olduğunu vurguladı. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise sivil toplum örgütlerinin farklı konuda, toplumda farkındalık oluşturmaya yönelik birçok etkinlik düzenlediğini anımsatarak,kanserde farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen Kanser Okulu etkinliğinin, ayrı bir anlam taşıdığını söyledi. Kanser Okulu etkinliğinin, Türkiye’nin önemli sağlık kurumlarıdan Memorial Hastanesi Onkoloji Bölümü uzmanlarının tecrübe ve başarılı çalışmalarının, Kıbrıs’taki vatandaşlara aktarılmasına katkı sağlayacağını belirten Güngördü, bir turizm kenti olan Girne’de sosyal kültürel aktiviteler yanında, özellikle sağlık alanında farkındalık oluşturacak programların hayat bulmasının kent için büyük önemi olduğunu kaydetti. Girne’de yaşayan yerli yabancı vatandaşlar ve ilgili kurumların katılımıyla gerçekleşen etkinliğin, üyük fayda sağlayacağına inanç belirten Güngördü, organizasyonun gerçekleşmesine katkı koyan herkesi kutladı.

Etkinlikte daha sonra Kanser Nedenleri ve Korunma Yöntemleri, Kanserde Erken Tanı ile Kanser Tanı ve Tedavilerinde Yenilikler konulu 3 ana başlıkta oturumlara geçildi. Antalya Memorial Hastanesi Onkoloji Bölüm Başkanı profesör Doktor Mustafa Özdoğan, Kanser Nedir , Kanserin Sigara ve Çevresel Faktörlerle İlişkisi konulu sunum gerçekleştirdi.

Gün boyunca Doktor Önder Kırca, “ kanser ve kötü şans”,Psikolog Almila Şen “ Kanser Hastası , ailesi ve psikososyal yönü”, Profesör Doktor Saim Yılmaz “ Meme Kanserinde erken tanı” Profesör Doktor Tibet Erdoğdu “Prostat Kanserinde Erken Tanı”,Doktor Önder Kırca “Kolon , Serviks ve Akciğer Kanserlerine Erken tanı”, Profesör Doktor Mustafa Özdoğan “ Dünden bu güne kanser tedavisi”,Profesör Doktor Akın Yıldız “ Görüntüleme ve moleküler tedavilerde yenilikler” Profesör Doktor Saim Yılmaz “ Girişimsel Radyolojik Tedavilerde Yenilikler” ve Profesör Doktor Alihan Gürkan” Kanser cerrahisinde yenilikler” konulu sunumlar yer aldı.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/memorial-hastanesi-kanser-okulu-etkinligi-kktcde-duzenlendi-52816
Etiketler: Girne, Girne Haberleri