economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Mehmet Özhaseki: “Muhalefetten Bazılarının Teröristlerden Yana Konuşması Acı Verici”

Mehmet Özhaseki: “Muhalefetten Bazılarının Teröristlerden Yana Konuşması Acı Verici”
A- A+ A

STUTTGART (İHA) – Eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti milletvekili aday adayı Mehmet Özhaseki, Türk muhalefetinin bazı üyelerinin geçtiğimiz günlerde meydana gelen terör eylemlerinde teröristlerden yana konuşmasının acı verici olduğunu söyleyerek, “’İktidarda şu parti var, ben de ona karşıyım o yüzden yapılacak her türlü kötülüğe müstahak orası’ demek vatan hainliği ile eşdeğerdir” dedi.

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak seçimler nedeniyle Avrupa’daki Türk kökenli seçmenlere hitap etmek amacıyla Avrupa’yı dolaşan eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti aday adayı Özhaseki, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlediği Çanakkale’yi anma etkinliğine katıldı. Etkinlikte Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleştirilen terör eyleminde şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz için 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Özhaseki, etkinlik öncesi kendisiyle yapılan röportajda soruları cevapladı.

“AVRUPA’DAKİ TÜRK VATANDAŞLARININ İYİ BİR BİRLİK OLUŞTURMUŞ OLMASI SEVİNDİRİCİ”

Avrupa’daki Türk seçmenleri ve Türk vatandaşlarını nasıl bulduğu sorulan Özhaseki,

“Avrupa’ya değişik vesilelerle sık sık geliyoruz. Şimdi de seçim öncesinde böyle bir çalışma için AK Parti Genel Merkezi tarafından görevlendirildim, öyle geldim. Buradaki arkadaşlarımızı doğrusu çok canlı, çok diri ve memleket meseleleri konusunda çok duyarlı buldum. Türkiye’de bizim bazen es geçtiğimiz, bazen atladığımız, bazen de hatta bizim için monotonlaşan haberlerin burada çok daha karşılık bulduğunu, arkadaşlarımızın Türkiye’yi çok yakından takip ettiğini gördüm. Ama benim için en önemli tarafı ve sevindirici tarafı kendi içlerinde iyi bir birlik oluşturmuşlar. Camiler, çevresine kültür merkezleri kurmuşlar, Türk mahalleleri oluşturmuşlar, çocuklarına sahip çıkıyorlar, kendi değerlerini özümsüyorlar ve bu birlikteliği, beraberliği çok önemsiyorlar. Belki de yurt dışında arkadaşlarımızın böyle bir araya gelmiş olmaları çok önemli diye düşünüyorum” diye konuştu.

Özhaseki, bundan yıllar öncesinde geldiklerinde buralarda yaşayan Türk vatandaşlarının hep çalıştıklarını gördüklerinden ancak bu vatandaşların fazla dil ve kültür bilmediklerinden bahsederken, şimdiki neslin ise bunlara tamamıyla hakim olduğuna dikkat çekti. Özhaseki, “Onlar biraz fazla dil bilmiyorlardı, kültür bilmiyorlardı, okumamışlardı. Ama şimdi onların çocukları okumuşlar. Birçoğu tahsil yapmış, bürokraside görev almış, üniversitelerde görev alıyor. Almanca’yı da iyice bildikleri için kuralları, kanunları da biliyorlar, ne yapacaklarını biliyorlar. Kendi içlerinde ciddi birliktelikler oluşturup bir baskı unsuru gibi burada bir Türk kendine has diasporası gibi adeta faaliyet gösteriyorlar. Bu da son derece sevindirici” ifadelerini kullandı.

“UETD’NİN GAYRETİ BENİ DUYGULANDIRDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi Avrupa’da bir Türk lobisi oluşturulması ve UETD’nin de bunun en önemli unsurlarından bir tanesi olması konusunda değerlendirmelerinin ne olduğu sorulan Mehmet Özhaseki, Avrupalı Demokrat Türkler’in bu ülkedeki gayretlerinin kendisini duygulandırdığını dile getirdi. Kendisini karşılayanların hep Avrupa’daki Demokrat Türkler olduğundan bahseden Özhaseki, “Bu arkadaşlar bütün ciddi şehirlerde ve ilçelerde örgütlenmişler, gencecik ekipler dizmişler. Bu arkadaşlarımız her vardığımız şehirde bizi karşılıyorlar, Türklerle buluşturuyorlar ve orada konuşmalar yapılmasını sağlıyorlar. Doğrusu o arkadaşların bu gayreti beni de duygulandırdı desem yeridir. En azından buradaki arkadaşlarımızın kendi değerlerine sahip çıkması, Türkleri bir arada tutmaya gayret etmesi, haklarını koruması, bunları araması, yetkililer nezdinde ciddi itibar görmeleri de şüphesiz sevindirici” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ OLMASI AVRUPA’DAKİ VATANDAŞLARI DA GURURLANDIRIYOR”

Türkiye’nin güçlü olmasının ve kalkınmasının Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarını da mutlu ettiğine ve gururlandırdığına işaret eden Özhaseki, “Eğer siz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak güçlüyseniz, ekonomik kalkınmışlığınız sağlıyorsanız, bağımsızlığınızı iyice özümsemişseniz orada tüm Türklere siz arka oluyorsunuz. Ve onlar da sizinle övünüyorlar. Sizin o güçlenmenizden, büyümenizden buradaki insanlar da mutlu oluyorlar, hatta başları dik geziyorlar. Eğer siz orada zayıf olursanız buradaki insanlar da biraz boynu bükük kalıyor” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DAKİ TÜRKLERE SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİ TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR”

Avrupa’daki Türklere seçme hakkının verilmesi ve Avrupa’da yaşayan birçok Türk vatandaşının da milletvekilliği için adayı olmasıyla birlikte vatandaşların kendilerinin adam yerine konulduğunu hissetmeleri konusundaki düşünceleri sorulan Özhaseki şöyle konuştu:

“Bu çok önemli bir konu. Buradaki insanlar artık Türkiye’deki gibi oy kullanabiliyorlar, istedikleri gibi seçebiliyorlar. Hatta birçok arkadaşımız aday adayı oldu ve aday olacaklar, Meclis’e girecekler. Orada Türk toplumunun sorunlarını dile getirecekler ve takip edecekler sorunlarını. Bizler de siyasiler olarak zaten bizim kendi parçamız buradaki arkadaşlarımız. Amcalarımız, dayılarımız, büyüklerimiz, yabancı kimse yok. Onlarla beraber oluyoruz. Buraya gelip dertlerimizi anlatıyoruz, Türkiye’nin sorunlarından bahsediyoruz, çözüm yollarından bahsediyoruz. Tabi ki onlar da bize karşılık gelip oylarını kullanacaklar. Böyle bir ortamın sağlanmış olması yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hem gücünü gösteriyor hem buradaki vatandaşları önemsediklerini gösteriyor. Son derece sevindirici.”

“YURT DIŞINDA OY KULLANMA ORANINI ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Yurt dışında oy kullanma oranının geçen seçimlerde bazı nedenlerden dolayı düşük olduğunu ve bunu arttırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Özhaseki, “Randevulu sistem, uzaklara sandık konulması, 150 kilometre öteye, insanların oy kullanması derken yüzde 25’ler düzeyinde bir katılım oldu zannedersem. Ama şimdi çok daha rahat belli günler arasında istedikleri gibi oylarını kullanacaklar ve rahat olacaklar. Tahmin ediyorum ki şimdi yüzde 60’lara 70’lere varan oranda Türkler oy kullanacaklar” diye konuştu.

“TÜRKİYE NE ZAMAN KALKIŞA GEÇSE ŞER ODAKLAR BİR ŞEYLER ÇIKARIYOR”

Geçtiğimiz günlerde Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın teröristler tarafından öldürülmesi ve sonrasında meydana gelen saldırılar hatırlatılarak, seçim öncesi bu tür eylemleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Mehmet Özhaseki, “Türkiye zaten yükselmeye başladıkça, ciddi projeler ortaya koymaya başladıkça içerden ve dışarıdan bir sürü şer odaklar yerinde duramadı. Ben nihayetinde yıllardır öğrenci olaylarından beri bu işlerin içerisinde birisi olarak tarafsız bir gözlemci gibi de söyleyebilirim: Her dönemde Türkiye ne zaman ki ayağa kalkar, ne zaman ki kalkışa geçer, uçağın kalkışa geçtiği gibi, burnunu diktiği gibi ve iyi işler yapmaya başlarsa kesinlikle şer odaklar bir şeyler çıkarırlar, yıllardır Türkiye kendine gelemesin; ne olsun, ne ölsün politikasını izler. Onun içerisinde tabi Batı dünyası da var” dedi.

“SAVCIMIZIN ŞEHİT EDİLMESİ TÜRKİYE’DE MİLYONLARCA İNSANA GÖZYAŞI DÖKTÜRMÜŞTÜR”

Özhaseki, Türkiye’de bu büyük yatırımlar yapıldığında önce Gezi olaylarının başladığını, sonra hükümeti devirme operasyonlarını yapıldığını ve şimdi ise seçimler yaklaştıkça daha da şiddetlenecek bir biçimde insanları infiale sevk edecek işler yapıldığını dile getirerek, “Bunlardan birisi de işte Türkiye’de bir cumhuriyet savcımızın doğrusu böyle bir terörist eylemde şehit edilmiş olması. Herhalde bütün insanlar, Türkiye’de milyonlarca insan televizyonlarda onu seyredip, gözyaşı dökmüştür, Fatihalar okumuştur” diye konuştu.

Ancak en acı tarafın bütün milletin, milyonlarca insanın cumhuriyet başsavcısı ile devletin tarafında tavır almışken muhalefetten bazı ağızların hala teröristlerden yana konuşabilmeleri olduğunu söyleyen Özhaseki, “Ne yazık ki yine üzülerek söylüyoruz terörist bile diyemediler bazılarına. Artık bunların da söylenmesi lazım. Türkiye’nin buraları çoktan geçmesi lazım. Böyle işlerin iç siyaset malzemesi yapılmaması lazım. ‘İktidarda şu parti var ben de ona karşıyım o yüzden yapılacak her türlü kötülüğe müstahak orası’ demek vatan hainliği ile eşdeğerdir” dedi.

“ANKARA’DA ÜZERİME DÜŞEN GÖREV NEYSE ONU YAPMAYA ÇALIŞACAĞIM”

Kayseri’yi Avrupa şehri haline getirdiği ve çok da sevildiği belirtilen Mehmet Özhaseki, siyasetin her kademesinde bulunmuş bir insan olarak seçmenlerine neler söylemek istediği ve seçmenlerinin kendisini ileride nerede göreceklerinin sorulması üzerine, “Ben yıllar öncesinde Avrupa’ya geldiğimde şehrin bir belediye başkanı olarak gözüm burada yollardaydı, parklardaydı, kaldırımlardaydı, tesislerdeydi, trenlerdeydi hatta statlarına gidiyorum, o statlarındaydı. Türkiye’ye dönüşte de hep böyle içim yanarak giderdim. ‘Bizde bunlar niye olmaz’ diye üzülürdüm. Allah’a hamdolsun yıllarca belediye başkanlığı yaptım, bugün benim Avrupa’da imreneceğim çok bir şey kalmadı. Burada ne görmüşsem, daha iyisiyle şehrime kazandırdım. Şimdi de inşallah Ankara’da üzerimize düşen görev neyse onu yapmaya çalışacağız. En azından Türkiye’deki hukukun üstünlüğünü, insan haklarının, demokrasinin standartlarını arttırmaya çalışacağız. Burada insanımızı geliştirecek her türlü projenin altına imza atmaya gayret edeceğiz. Ekip olarak orada bulunacağız ve o ekibin parçası olmaktan da ben mutluluk duyacağım. Eğer azıcık bir bilgim, birikimim varsa onu da milletimiz için kullanacağız inşallah” cevabını verdi.

“TÜRKİYE GİTTİKÇE GELİŞİYOR, BÜYÜYOR, BÜYÜK PROJELERE İMZA ATIYOR”

Avrupa’daki seçmenlere mesajının ne olduğunun sorulması üzerine Mehmet Özhaseki, “Doğrusu Türkiye’nin gittikçe geliştiğini, büyüdüğünü, büyük projelere imza atarak Avrupa’yla adeta yarışır hale geldiğini buradan tabi ki tüm hemşehrilerimize müjdelemek istiyorum. İnşallah Türkiye’deki bu istikrar devam eder. Bu istikrarla birlikte de büyüme devam eder. Bundan dolayı da Türkiye’deki vatandaşlarımız mutlu olduğu gibi yurt dışındaki hemşehrilerimiz de bundan son derece mutlu olurlar, buradaki insanların da başı dik olur diye ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/mehmet-ozhaseki-muhalefetten-bazilarinin-teroristlerden-yana-konusmasi-aci-verici-25003