economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Macar Başbakanı Viktor Orban'ın Türkiye Sevgisi

Macar Başbakanı Viktor Orban'ın Türkiye Sevgisi
A- A+ A

Macaristan’da, 1848-1849 yıllarında Avusturya İmparatorluğu’na karşı yapılan "Özgürlük Savaşı’nın’’ 167. yıl dönümü ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Başkent Budapeşte’deki Ulusal Müze önünde düzenlenen törenlere katılan on binlerce Macar vatandaşına yaklaşık 20 dakika boyunca hitap eden Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Egemenlik için yapılan savaş hiçbir zaman sona ermez" diye konuştu.

Başkent Budapeşte’deki kutlamalarda Macar çocukları dans gösterisi sundu, şiirler okudu. Başbakan Orban, daha sonra Ulusal Müze’nin önünde halka hitap etti. Özgürlük Savaşı’nda Macaristan’ın bağımsızlığı için hayatını feda edenleri anan Orban, şunları kaydetti:

"15 Mart bize, bizden güçlü olanlarla aynı seviyede olabileceğimizi öğretti. 167 yıl önce sabah vakti 6 kişinin başlattığı hareket, aynı günün akşamında on binlerce kişinin yer aldığı ayaklanmaya dönüştü. Ayaklanmanın bastırılmasına rağmen biz kendimizi galip sayıyoruz. Çünkü biz haklı olduğumuzu biliyorduk. Bu ayaklanmada en büyük Macar şairinin yanı sıra 25 bin Macar, ülkesi ve özgürlüğü için hayatını feda etti." Başbakan Orban, egemenlik mücadelesinin sona ermediğini, bugün de devam ettiğini söyleyerek "Özgürlük mücadelesinin üzerinden 167 yıl geçmiş olmasına rağmen, egemenlik için yapılan savaş hiçbir zaman sona ermez ve bu konuda sadece kendimize güvenebiliriz" dedi.

Başbakanı dinleyenler arasında MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar da bulundu. Konuşmanın ardından Macar Başbakan Viktor Orban’a Türkiye-Macaristan yazılı bir atkı hediye eden Fadıl Başar, Macar Başbakanı Orban’ın büyük bir Türkiye sevgisine sahip olduğunu, kendisine hediye ettiği atkıyı boynuna takarak teşekkür ettiğini söyledi. Başar, Başbakan Orban’ın Macaristan ekonomisinin Türkiye üzerinden doğuya açılması için çaba sarf ettiğini, konuyla ilgili olarak Macar hükümet yetkilileri ile devamlı müzakere halinde olduklarını kaydetti.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/macar-basbakani-viktor-orbanin-turkiye-sevgisi-16596