economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Künib Üyesi Üniversitelerin Azerbaycan Üniversiteleriyle İşbirliği Gelişiyor

Künib Üyesi Üniversitelerin Azerbaycan Üniversiteleriyle İşbirliği Gelişiyor
A- A+ A

KÜNİB üyesi üniversitelerle Bakü Devlet Üniversitesi (BDU) arasında işbirliği gelişiyor.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen KÜNİB tanıtım fuarı sonrası KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve beraberindeki heyet, Bakü Devlet Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversitede bir takım incelemelerde bulunduktan sonra Prof. Dr. Korkmaz ve KÜNİB heyeti Rektör Abel Maharramov’la bir araya gelerek toplantı düzenledi.

Toplantının açılış konuşmasın yapan BDU Rektörü Abel Maharramov, “Azerbaycan savaşta olmasına bakmayarak çok hızlı gelişiyor ev bu gelişme Avrupa’nın ilgisini çekiyor. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra diğer 15 ülkeye baktıktan içlerine en hızlı biz ilerliyoruz. Tarihte şahsiyetler çok büyük rolü oluyor. Onun için biz Haydar Aliyev’e minnettarız” ifadelerini kullandı

Daha sonra konuşma yapan KÜNİB Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz, "Türkoloji konusunda Azerbaycan’ın çok büyük alimleri var. Bunlardan bizim çok şey öğrenmemiz gerekiyor. KÜNİB’in çalışmaları geleceğimizi kuracak olan gençlerimizin bir arada olmasını sağlamaktır. Bu kardeşlik köprüsünün mutlaka bir parçası olmadırlar. Bizim tek amacımız budur” diye konuştu.

Toplantıda birkaç KÜNİB üyesi üniversitelerle Bakü Devlet Üniversitesi arasında karşılıklı işbirliği anlaşmaları imzalandı. Anlaşmalar imzalandıktan sonra açıklamalarda bulunan Başkanı Rektör Prof. Dr. Korkmaz,” Biz Türkiye’nin eğitim tecrübesini Kafkaslarda bütünleştirmek istiyoruz. Bizim Azerbaycan’la tarihi gönül bağlarımız var. Daha güçlü Kafkasya için daha güçlü üniversiteler olması lazım. Bunun için el ele vermemiz lazım” dedi.

BDU Rektörü Abel Maharramov ise, “Bugün birkaç üniversiteyle mutabakat zaptı imzaladık. Bunlar iki yönlü olarak direk üniversiteler arasında işbirliği ve Erasmus Programı’nı kapsıyor. Bugün KÜNİB’le üniversitemiz arasında toplantı gerçekleştirdik ve anlaşmalar imzaladık. İşbirliğimizi daha da geliştirmek için bilgi alış verişinde bulunduk” diye konuştu.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/kunib-uyesi-universitelerin-azerbaycan-universiteleriyle-isbirligi-gelisiyor-95484
Etiketler: Bakü, Bakü Haberleri