economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Küba Ve Abd Arasında 50 Yıldan Sonra Bir İlk

Küba Ve Abd Arasında 50 Yıldan Sonra Bir İlk
A- A+ A

Küba ve ABD’nin dışişleri bakanları Panama’da tarihi bir görüşme gerçekleştirdi. Bu, iki ülke liderlerinin katılacağı zirve öncesi, ABD ile Küba arasında 50 yıldan fazla bir süreden beri gerçekleştirilen en üst düzey görüşme oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Twitter hesabında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez’nin el sıkışırken çekilen fotoğraflarını paylaştı. Fidel Castro’nun devrimci gerillalarının iktidarı ele aldığı 1958 yılından bu yana iki ülkenin üst düzey diplomatları ilk kez bir araya gelmiş oldu. Görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

Küba ve ABD devlet başkanları Barack Obama ile Raul Castro da bugün ve yarın yapılacak zirve için Panama’ya geldi. Obama yaptığı açıklamada, Küba ile diplomatik ilişkilerin sağlanması yönündeki görüşmelerin beklediği gibi devam ettiğini söyledi. Barack Obama, “Bir gecede her şeyin değişeceğini ve Küba’nın hemen örneğin Jamaika gibi diplomatik bir ortağımız olacağını hiçbir zaman öngörmedim. Bu biraz zaman alacak” dedi.

Küba’nın terör listesinde yer alması 1961’de diplomatik ilişkilerin tamamen kesilmesinden bu yana müzakereler ve yeniden büyükelçilikler açılması yönünde büyük bir engel teşkil ediyor.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/kuba-ve-abd-arasinda-50-yildan-sonra-bir-ilk-37392
Etiketler: Panama, Panama Haberleri