economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kosova'da Türkçe Yayın Ve Basın Ele Alındı

Kosova'da Türkçe Yayın Ve Basın Ele Alındı
A- A+ A

Kosova’da 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları kapsamında, Priştine’de düzenlenen “Kosova’da Türkçe yayın ve Basın” konulu yuvarlak masa toplantısında görsel, işitsel, yazılı ile internet medyası ele alındı.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde Kosova’nın başkenti Priştine’de düzenlenen yuvarlak masa toplantısında, ülkedeki görsel, işitsel, yazılı ile internet medyasının içinde bulunduğu durum ayrıntılarıyla ele alındı. Priştine Gerçek Türk Kültür Sanat Derneği’nde yapılan “Kosova’da Türkçe Yayın ve Basın” konulu yuvarlak masa toplantısına, Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekilleri Müfera Şinilk ile Fikrim Damka ve Kosovalı Türk gazeteciler katıldı. Katılımcılar tarafından medya üzerine yuvarlak masa toplantısının yapılmasının önemine vurgu yapılarak, Kosova kurumlarında Türk halkını temsil eden yetkili ile mevki sahiplerinin, ilerleme yerine gerileme gösteren Türkçe medyanın hak ettiği konuma gelmesi için ciddi ve etkili çalışma yapmaları talep edildi.

Yuvarlak masa toplantısına katılanları 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu adına selamlayan KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, taşıdığı önem sebebiyle 23 Nisan kutlamaları programında, Türkçe medya üzerinde durulacağı bir toplantının yer almasını uygun bulduklarını ifade etti. Medyanın önemi, içinde bulunduğu durum, geleceği, sorunlara çözümler gibi konuların ele alınmasının, gelecekte bu yönde atılması gereken adımların belirleyici etkide olacağını kaydeden Bakan Yağcılar, “Burada ortaya atılacak konuları baz alarak gelecekte medya alanında atacağımız adımlar açısından son derece önemli olacaktır” dedi.

Kosova Radyosu editörlerinden ve Kosovahaber Genel Yayın Yönetmeni Raif Kırkul’un moderatörlüğünde yapılan yuvarlak masa toplantısının konuşmacıları, Kosova Televizyonu Türkçe Yayınlar Editörü Feride Zeynullah, Kosova Radyosu Türkçe Yayınları Sorumlusu Güner Şaban, televizyon ile radyoda yayın hacmi ile kadro sıkıntılarına değinirken, RTK Yönetim Kurulu’nun Türk üyesi Elif Tokmak, Kosova’nın RTK Yönetim Kurulu olarak karşılaşılan sorunların çözüme kavuşturulmasında atması gereken adımlardan konuştu.

Kamu ile özel sektördeki Türkçe medyada yaşanan gelişmelere değinildiği yuvarlak masa toplantısında söz alan medya mensupları, Türkçe medya konusunda karamsar tablo çizdiler. Türkçe kamu medyasında, yayın hacmi, kadro eksiliği ile teknik donanımdan yararlanmanın düşündürücü boyutta olduğuna işaret edilirken, özel sektörde faaliyet gösteren dergiler ve internet ortamında yayın yapan haber sitelerinin sermaye sıkıntısı yaşadıkları ve bu medyaların kalıcılığının belirsiz olduğunun altı çizildi. Kosova’nın özgürlüğe kavuşmasından 16 yıl sonra Kosovalı Türklerin tek bir gazeteye sahip olamamasının medyadaki durumu en iyi şekilde yansıttığına dikkat çeken Türk gazeteciler, duruma el atılması gereği üzerinde durdular. Kosova’da Türk halkının haber alma hakkının yeterli ölçüde gerçekleşmediği kaydedilen konuşmalarda, durumun düzelmesi için sorunların tek tek tespit edileceği, Türk toplumunu temsil edenlerin acilen medya temsilcileri ile bir araya gelmesi, ardından da sorunların ilgili kurumlara taşınması ve çözüm bulunması talebine ağırlık verildi.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/kosovada-turkce-yayin-ve-basin-ele-alindi-59976