economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kosova'da Osmanlı Mirasına Sahip Çıkılıyor

Kosova'da Osmanlı Mirasına Sahip Çıkılıyor
A- A+ A

Yunus Emre Enstitüsü, ortak kültürel değerlerin paylaşıldığı Kosova’da Osmanlı mirasının gün yüzüne çıkarılmasına yönelik önemli bir projeye daha imza attı.

Başkent Priştine’de Kosova Kitabeleri Proje tanıtımı ve kitap takdimi yapıldı. Geniş katılım ile gerçekleşen gecede, 1389’dan Balkan Savaşları’na kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmış Kosova’da çoğunluğu Osmanlı dönemine ait cami, dergah, türbe, hamam, köprü, saat kulesi, çeşme gibi mimari eserlerin kitabeleri tanıtıldı. Kosova Kitabeleri Proje tanıtımı gecesine Kosova Çevre Bakanı Ferid Agani, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova Meclisi milletvekilleri Müferra Şinik, Fikrim Damka ve Kujtim Paçaku, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërnava, T.C Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Erturan ile Kosova ve Türkiye kurum ile kuruluş temsilcileri katıldı.

Kosova’ya sağladığı desteklerinden dolayı Türk halkı ve kurumlarına teşekkürlerini ifade ederek konuşmasına başlayan Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërnava, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile gerçekleştirilen ve kardeşliğe dayanan yapıcı işbirliği sayesinde kültürel ve tarihi mirasın, üzerine serpilen tozlardan temizlendiği ve gün yüzünü gördüğünü belirtti. Kosova Müftüsü Tërnava bu nedenle Kosova kitabeleri projesinin son derece büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Kosova Çevre Bakanı Ferid Agani de yaptığı konuşmada, Kosova ve Türk toplumunun uzun yıllar ortak kültürel ve tarihi mirasa sahip olduğunu anımsatarak, “Ortak kültürel değerlerimizi paylaşmaktayız. İki ülke arasındaki kardeş ilişkileri, ortak tarihi tanıtarak ileri taşımalıyız” dedi.

Kosova ile ortak tarih ve kültür ile çok derin beşeri bağlara sahip olduklarını hatırlatan Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, burada, iki ülke arasında ortak kültürel değerlere, buradaki kültürel mirasa sahip çıkan çok değerli kurumların mevcut olduğunu, Kosova kurumlarının, soydaşların bulunduğunu, dolayısıyla tüm bu etmenlerin bir bütünü teşkil ettiğini belirtti.

Kosova Kitabeleri projesinin, her gün önünden, yanından geçtiğimiz, altında oturduğumuz eserlerin kitabelerinin bizim için anlaşılır hale getirilmesi projesi olduğunu kaydeden Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, “Arnavut gençler, Türk gençler, o kitabelerde ne denildiğini bilmiyor. Aynı sorun Türkiye’de de yaşanıyor. Böylece kitabeleri günümüz Türkçesine, Arnavutçaya, Boşnakçaya ve İngilizceye çevirerek, günümüz insanıyla bir temas noktası haline getirmeliyiz. Umarız bu ve benzer projeler devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Gecenin devamında Kosova Kitabeleri kitabının tanıtımı çerçevesinde, kitabın hazırlanışı hakkında editörü Yard. Doç. Dr. Mehmet Samsakçı, İstanbul Fetih Cemiyeti adına Dr. Ayhan Yüksel ve Kosova İslam Birliği adına Vedat Sadiku konuştular.

İlgili bireylere plaketlerin verilmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu tarafından katılımcıların büyük beğenisini toplayan konser düzenlendi. Daha sonra Kosova kitabeleri fotoğraf sergisi açıldı.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/kosovada-osmanli-mirasina-sahip-cikiliyor-38778