economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kosova Hükümeti Kosova Türkleri'nin Sorunlarını Çözeceğini Vaad Etti

Kosova Hükümeti Kosova Türkleri'nin Sorunlarını Çözeceğini Vaad Etti
A- A+ A

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nda Kosova Türkleri’nin sorunları masaya yatırıldı. Kosova Başbakanı İsa Mustafa, bu sorunları hep birlikte çözmeye gayret edecekleri vaadini verdi.

Kosova’da ilk kez başbakanın katılımıyla bakanlar düzeyinde Kosovalı Türklerin sorunları üzerinde görüş teatisi yapıldı. Kosova Başbakanlığı bünyesindeki Topluluklar Ofisi tarafından düzenlenen Kosova Türk Topluluğu” paneli, Kosova’nın üst düzey yetkilileri, başta Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan olmak üzere çok sayıda ülkenin Priştine’deki büyükelçilerini, Kosova’daki uluslararası misyon şefleri, kurum ile kurulu temsilcileri ile Kosovalı Türklerin kabarık sayıda temsilcilerini bir araya getirdi.

Kosovalı Türklerin 23 Nisan milli bayramını kutlayan Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Kosova’nın devlet olarak kurulmasında sağladığı katkılarından dolayı Kosova Türklerini takdir etti. Kosova devletini vatan bilen Türklerin, etnik ve dini ayırım yapmadan diğer vatandaşların ortak ve bireysel menfaatleri konusunda fedakarlık gösteren örnek bir topluluk olduğunu kaydeden Başbakan Mustafa, “Kosova’nın tüm vatandaşlarının karşılaştığı sorunlar, Kosova Türkleri’nde de gözlenmektedir. Sıkıntıların, devletin kurulması sürecinde, ekonomik kalkınma, işsizlik, kaliteli eğitim gibi alanlarında belirgin olduğunun farkındayız. Bu sorunları hep birlikte çözmeye gayret edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Mahir Yağcılar panelde yaptığı konuşmada, Türk topluluğunun, Kosova’nın kalkınmasına büyük katkılar sağladığını belirtti. Kosova toplumunun tümüyle entegre olan Kosova Türklerinin bazı zorluklar ve sıkıntılarla karşılaştığına kaydeden Yağcılar, ülke menfaatlerinin muhafaza edilmesi konusunda korunmasında Kosovalı Türklerin yapıcı olmayı sürdüreceğini söyledi. Sıkıntıların ilk sırada anayasa ve yasaların eksik uygulanmasından kaynaklandığına dikkat çeken Yağcılar, kamu kurum ve kuruluşlarda Kosovalı Türklerin temsilinin artması, Kosova Güvenlik Kuvvetleri, polis gibi kurumlarda Türklerin istihdam edilmesi, eğitim, medya, ilk sırada da yayın ve kadro azlığı sorunu ile karşılan kamu radyo televizyonu RTK’da Türkçe yayınlarda somut çözümlere yer verilmesi talebinde bulundu.

Panelde söz alan Kosova Meclisi’ndeki KDTP milletvekili Müferra Şinik, Kosova toplumunun yapıcı unsurunu teşkil eden Türk topluluğunu günümüzdeki entegrasyonda karşılaştığı sıkıntıların en fazla eğitim alanında ve kamu kurum ve kuruluşlardaki istihdamda yaşandığını açıkladı.

Eğitim Bakanlığı bünyesinde Türkçe Eğitim Masası’nın kurulmasını talep eden Şinik, kitap sorunun halen çözümlenmediğini, lisans ve yüksek lisans öğrencilerin günümüzde de birçok sorunla karşılaştığın işaret etti. Kamu üniversitelerde Türklere ayrılan kontenjanın artırılması, Türklerin eğitim gördükleri okullarda Türk müdür veya müdür yardımcılarının atanması gereğine de işaret eden Şinik, Kosova Polisi, Kosova Güvenlik Kuvvetleri ve diğer kamu kurum ve kuruluşlar için başvuruların ve mülakatların Türkçe yapılmasının zaruri olduğunu belirtti.

Kosova’da Türk topluluğunun eğitim alanında burun buruna geldiği sorunlarının çözüme kavuşturulması için bakanlık olarak gayret göstereceklerini kaydeden Kosova Eğitim Bakanı Arsim Bajrami, Bakanlık bünyesinde Türkçe birimin kurulması ve ders kitapları ile üzerinde durulan diğer eğitim sorunlarına kapsamlı çözümler bulacaklarını söyledi.

Panelde konuşan Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan,ders kitaplarının basılmaması, müfredat eksikliği, Türk öğretmenlerinin seminerlere davet edilmemeleri, diploma denklik gibi sorunların Kosova’da Türkçe eğitimin ileriye taşınmasına engel oluşturduğuna vurgu yaptı.

Öğrenci Yücel Gaş, Kosova kamu üniversitelerinde Türklere ayrılan kontenjan kapsamındaki sayının artması, kamu üniversitelerinde Türkçe bölümlerin açılması ve eğitimde teknik donanımın güçlendirilmesini talep etti.

Kosovalı Türklerin karşılaştığı sorunlarının ele alındığı panelin gelenek halini alması bekleniyor.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/kosova-hukumeti-kosova-turklerinin-sorunlarini-cozecegini-vaad-etti-95958