economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kosova Cumhurbaşkanı Jahjaga, Abd Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili İle Görüştü

Kosova Cumhurbaşkanı Jahjaga, Abd Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili İle Görüştü
A- A+ A

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Hoyt Yee ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Hoyt Yee, temasları kapsamında geldiği Kosova’da Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ile görüştü. Kosova Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde gerçekleştirilen görüşmede Kosova’daki güncel gelişmeler, Brüksel’de gerçekleşen diyalog çerçevesinde Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve Kosova’nın uluslararası yükümlüklerini yerine getirmesi konularının ele alındığı kaydedildi.

Kosova Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Hoyt Yee’nin Kosova’nın hukuk üstünlüğünün sağlanması ve Kosova’nın ekonomik kalkınmasıyla birlikte reformlar sürecinin derinleştirilmesi gerektiğini ifade ettiği kaydedildi. Açıklamada Yee’nin, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğun yeniden başlatılması konusunu önemli bir gelişme olarak değerlendirdiği, iki ülke arasında yargı alanında imzalanan anlaşmanın önemine değindiği belirtildi. Hoyt Yee’nin Balkanlar’da ilişkilerin normalleştirilmesi ve istikrara katkı sağlaması yönünde diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini savunduğu bildirildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ise, Kosova’nın uluslararası yükümlülüklerini büyük bir kararlıkla yerine getirdiğini belirterek, AB tarafından vize muafiyetine tabi tutulması ve Ortaklık ile Katılım Antlaşması’na yönelik müzakerelerin sonlanmasının önemine değindi. Cumhurbaşkanı Jahjaga, Sırbistan ile diyalog, Savaş Suçları Mahkemesi’nin kurulması için kararlılık ifade ettiğini ve son dönemlerde Kosovalıların yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine gerçekleştirdikleri göçün durdurulması için yoğun çaba harcadıklarını belirtti.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/kosova-cumhurbaskani-jahjaga-abd-disisleri-bakan-yardimcisi-vekili-ile-gorustu-23099