economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Kktc'de Karışan Cenazeler Karmaşaya Neden Oldu

Kktc'de Karışan Cenazeler Karmaşaya Neden Oldu
A- A+ A

KKTC’de Sipahi köyünde yaşayan Rum Marulla Liasis ile İskele’li Ayşe Tekel’in cenazeleri karıştı. Marulla Liasis Ayşe Tekel olarak Türk mezarlığına defnedilirken, olay Liasis’in Sipahi’de düzenlenecek cenaze töreni öncesinde ortaya çıktı.

İskele ve Sipahi köylerinde 1 gün ara ile hayatlarını kaybeden 93 yaşındaki Marulla Liasis ile 87 yaşındaki Ayşe Tekel’in cenazeleri karıştı. 14 Nisan 2015 tarihinde hayatını kaybederek Gazimağusa Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Marulla Liasis, yanlış teşhis nedeni ile Ayşe Tekel’in ailesi tarafından defnedildi. Skandal, Marulla Liasis’in son yolculuğuna uğurlanması için dün Sipahi köyünde bulunan kilisede düzenlenen cenaze töreni öncesinde ortaya çıktı.

ANNESİNİ TANIYAMADI

İskele sakini 87 yaşındaki Ayşe Tekel, yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle 13 Nisan 2015 tarihinde hayatını kaybetti. Ayşe Tekel’in Gazimağusa Devlet Hastanesi morguna kaldırılan cesedini teşhis etmek için morga inen Gazimağusa Eski Eserler ve Müzeler eski müdür vekili Hasan Tekel ise acısı nedeni ile annesinin cesedini tanıyamayarak Marulla Liasis’in cesedini annesi Ayşe Tekel olarak teşhis edip cenazeyi devraldı. Marulla Liasis’in cenazesi geçtiğimiz Çarşamba günü Türk örf ve adetlerine göre hazırlanarak düzenlenen cenaze töreni ile İskele mezarlığına defnedildi.

MORGDA ANNESİNİ BULAMADI

Olay dün Marulla Liasis için Sipahi’de bulunan kilisede düzenlenen cenaze töreni öncesinde ortaya çıktı. Hollanda’dan gelerek annesinin cenazesini devralmak için Gazimağusa Devlet Hastanesi morguna giden Toula, Gazimağusa Devlet Hastanesi morgunda annesini bulamadı. Olay, Güney’deki Barış Gücü Polisine bildirildi. Barış Gücü Polisi ile Rum sivil polisleri ve KKTC polisleri tarafından yapılan araştırmada cesetlerin karıştığının ortaya çıkmasının ardından ise bir piskopos, 2 papaz ve binlerce kişinin katıldığı cenaze töreni iptal edildi.

Yanlış teşhisin yol açtığı karmaşanın ardından 1 gün içerisinde Bakanlar Kurulu’ndan çıkan kararla Marulla Liasis’in cesedi Ayşe Tekel olarak defnedildiği mezardan çıkarıldı. Dün 18.00 sıralarında mezardan çıkarılan ceset, yeniden Gazimağusa Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Mezarın açılması sırasında Marulla Liasis’in kızı Toula göz yaşlarını tutamadı. Ayşe Tekel’in oğlu ise mezarın açılışını hüzünlü bir şekilde izledi.

Mezarın açılışını İskele Kaymakamı Ahmet Cenk Musaoğluları, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, İskele Polis Müdürü Şengül Kadı ve diğer polis yetkilileri de izleyerek şahitlik yaptı.

BUGÜN YENİDEN TOPRAĞA VERİLECEK

93 yaşında Sipahi’deki evinde rahatsızlanarak hayatını kaybeden Marulla Liasis, bu gün Sipahi’de bulunan Ayia Triada klisesinde düzenlenecek olan cenaze törenin ardından toprağa verilecek. Marulla, Kıbrıs Barış Harekatı döneminde kaybolan ve Kayıp Şahıslar Komitesi’nin araştırmaları sonucu 40 yıl sonra bir toplu mezarda kalıntıları bulunan Rum askeri olan oğlu Yiannakis Savva Liasis’in defnedildiği köy mezarlığında toprağa verilecek.

Yıllardır Sipahi köyünde yaşayan ve Rum vatandaşı Savas Liasis, 52 yıllık eşi Marulla Liasis’in 3 aydır yatalak bir hasta olduğunu ve son 3 haftadır durumunun daha da ağırlaştığını söyledi. 14 Nisan sabahı saat 06:00 sıralarında yatağında yatırken Marulla’nın hayatını kaybettiğini anlatan Savas, eşinin daha sonra Gazimağusa’da morga kaldırıldığını söyledi. Marulla’nın cenazesi için Hollanda’da kalan kızı Toula’nın da gelmesini beklediklerini söyleyen Savas, "Böyle bir olay milyonda bir yaşanır, oda bizi buldu" dedi. Savas kendisinden 7 yaş büyük olan eşi Marulla’ya her zaman kendisini de beklemesini, birlikte ölmelerini söylediğini belirterek, uzun yıllardır birlikte oldukları eşinin ölümünden büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Savas, yıllardır Sipahi köyünde Türkler ile arkadaş değil kardeş gibi yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

TEKEL: "OLMAMASI GEREKEN BİR YANLIŞLIKTI, ÜZGÜNÜM"

Annesi Ayşe Tekel’in kalp sorunu nedeni ile 13 Nisan tarihinde hayatını kaybettiğini söyleyen Hasan Tekel, teşhis için Gazimağusa Devlet Hastanesi morguna kendisinin gittiğini ancak morgda yanlışlık yaptığını söyledi. "Olmaması gereken bir yanlışlıktı, üzgünüm" diyen Tekel, Marulla Liasis’in ailesi ile görüşüp hatanın hemen telafi edilmesi için girişimlerde bulunulduğunu kaydetti. Annesi Ayşe Tekel’in cenaze töreninin 15 Nisan’da yapılması nedeni ile 3 gün sonra morgda tanıtma merasimi ile cenazeyi devraldığını söyleyen Tekel, ceset üzerinde değişiklikler olduğunu ve tanımasının güçleştiğini söyledi. Tekel, numara sistemi ile çalışan morgda isim yazılmamasının da yanlışlıklara yol açtığından yakındı.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/kktcde-karisan-cenazeler-karmasaya-neden-oldu-59852