economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

İsveç'te Sözde Süryani Soykırımı Anıtı Dikilecek

İsveç'te Sözde Süryani Soykırımı Anıtı Dikilecek
A- A+ A

İsveç’in Norrköping Belediyesi tarafından 12 bin Süryani ve Asuri’nin isteği üzerine sözde Süryani soykırımı için anıt yeri verildiği bildirildi.

İsveç’in büyük şehirlerinden Norrköping’de yaşayan 12 bin Süryani ve Asuri’nin isteği üzerine sözde bir soykırım anıtı yapılması için yer gösterilmesi talebinin kabul edildiği bildirildi. Norrköping Belediye Başkanı Lars Stjernkvist ile İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Dölek, Başkan Yardımcısı Barbaros Leylani, Azerbaycan Federasyonu Başkanı Settar Sevigin ve Norrköping’de oturan öğretmen Kenan Gündoğdu 2 saat süren bir görüşme yaptı. Belediye Başkanı Stjernkvist, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, böyle bir durumun olup olmadığına yönelik tavırları olmadığını, sadece Norrköping’de 12 bin Süryani ve Asuri’nin isteği üzerine kendilerine belediye arazisi olan Halk Parkı’nda (Folkes Park) yer gösterdiklerini belirtti.

Türk heyeti tarafından yapılan açıklamada ise, anıtın bir provokasyon olduğu, İsveç’te yaşayan 100 bin Türk ve 35 bin Azerbaycan Türkü üzerinde rahatsızlığa neden olacağı ifade edildi. Belediye Başkanı Stjernkvist ise, ısrarla bu anıtın herhangi bir çatışmaya sebep olmayacağını, Süryani ve Asuriler’in acılarını hafifleteceğini dile getirdi.

Azerbaycan Federasyonu Başkanı Settrar Sevigin de konuyla ilgili olarak, “1915 yılında olan olaylar bir soykırım değil, tehcirdir. Eğer bir soykırım anıtı isteniyorsa 1990 yılında Ermeniler’in yaptığı Dağlık Karabağ’da Hocalı katliamının anıtını yapın” dedi.

Türk heyetinin bu karar karşısında sözde Süryani soykırımı (Seyfo) anıtı için hukuksal bir mücadele vereceği kaydedildi.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/isvecte-sozde-suryani-soykirimi-aniti-dikilecek-71010