economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

İsveç'te Kürt Dernekleri Hdp'ye Çalışıyor

İsveç'te Kürt Dernekleri Hdp'ye Çalışıyor
A- A+ A

İsveç’te Kürt derneklerinin, ülkede yaşayan vatandaşların oylarını Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) vermeleri için yoğun çalışma yürüttüğü bildirildi.

İsveç’te bulunan Kürt derneklerinin, başkent Stockholm’de 15 bin Kürt ve 40 bin Süryani’nin Türkiye’de yapılacak genel seçimler kapsamında sandık başına giderek Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy vermesi için çalışmalar yürüttüğü belirtildi. 31 Mayıs Pazar günü yapılacak oy verme işlemi için kapsamında kurulan komitelerin çalışmalara başladığı, Kürtlerin yaşadıkları semtlerde seçimle ilgili afişlerin duvarlara yapıştırıldığı ifade edildi. Kuzey Stockholm’de Solna, Sollentuna, Sigtuna, Marsta, Akalla, Jarfalla, Taby ve Vallentuna semtlerinde, Güney Stockholm’de Södermalm, Botkyrka, Södertalje, Nacka, Huddinge Hanınge, Fittja ve Alby semtlerinde 3 komite kurulduğu kaydedildi.

Ev ev dolaşarak oylarını HDP’ye kullanmaları için yoğun çalışma yürüten komite üyeleri amaçlarının Türkiye ve Avrupa’da verilecek oylarla yüzde 10 barajını aşmak olduğunu ifade etti. İsveç’in Stockholm kentinde 1 Mayıs’ta, Stockholm’e yakın şehirlerde Kürtlerin yoğun yaşadığı Gavle"de 20 Nisan’da dayanışma geceleri düzenleneceği belirtildi.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/isvecte-kurt-dernekleri-hdpye-calisiyor-34658