economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ish Fuarı Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı

Ish Fuarı Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı
A- A+ A

Almanya’da düzenlenen Sıhhi Tesisat Ürünleri Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Sıhhi Tesisat Ürünleri Fuarı (ISH) kapılarını ziyaretçilerine açtı. İki yılda bir düzenlenen fuara katılan dünya firmaları, özellikle banyo, duş lavabo ve klozet tasarımlarını tanıtarak, teknolojiyle geleneksel çizgilerin bir araya getirdiği ürünleri görücüye çıkardı. Sektördeki en son ürün, teknoloji ve sektöre dair çözümlerin paylaşıldığı fuara, dünyanın 50 ülkesinden 2 bin 400 firma, Türkiye’den ise 98 firma ile katıldı. Dünya radyatör üretiminin yüzde 25’ini üreten ve bu rakamla dünya birinci olan Türkiye, fuarda hem sağlıklı gereçler bölümünde hem de ısıtma ve soğutma sistemleri bölümünde boy göstererek ürünlerini dünya ile paylaştı.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB)Uzmanı Şeref Canlı, Türkiye’nin 2014 ihracat rakamlarından ısıtma, havalandırma ve tesisat konusunda 4,6 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını ve 2023 hedeflerinde sektörün 25 milyar ihracatı yakalamak için çalıştıklarını söyledi. İki yılda bir yapılan dünyanın en büyük fuarı İSH’nın 2017 yılın için konuk ülke çalışmalarının olduğunu belirten Canlı, “En fazla ihracatı yaptığımız ülke Almanya, sonra İngiltere geliyor. Sektör sektör, ürün gruplarına göre sattığımız ülkeler değişiyor. Isıtmayı daha çok buraya satıyoruz. Soğutmayı daha çok daha sıcak ülkelere. Ortadoğu’ya ve Kuzey Afrika’ya daha fazla satışımız var. Ürün bazında değişiyor. Ama ağırlıklı satışımız Avrupa’ya daha sonra çevremizdeki Irak, İran, Bulgaristan, Rusya, bunlar önemli pazarlar bizim için. Ülkelerin tamamına yakını bizden ihracat yapıyor. Ama biz bunların asıl bazı ürün gruplarında ana tedarikçileriz. Dünyanın en büyük radyatör üreticisiyiz. Çin’den bile fazla üretiyoruz. En fazla imalat yapan ülkesindeyiz. Avrupa’yı da sıralarsak Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, bunlardan sonra 5. veya 6. Sırada yer olabiliriz.

Öte yandan, ziyaretçi olarak mühendislerden ve mimarlara, konut ve emlak şirketlerine, perakende ticaret yapan firmalardan, kamu yetkililerine, hatta üniversitelerin ilgili birimlerine kadar çok geniş bir ziyaretçi profiline sahip fuarda konferans ve tartışma programı yapıldı.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/ish-fuari-ziyaretcilerine-kapilarini-acti-87860