economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Huaweı Belarus'ta Ulusal Genişbant Zirvesi'ne Ev Sahipliği Yaptı

Huaweı Belarus'ta Ulusal Genişbant Zirvesi'ne Ev Sahipliği Yaptı
A- A+ A

Huawei, Belarus Bilgi ve İletişim Bakanlığı ile birlikte Avrasya Genişbant Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Etkinlikte “TIBO 2015 organizasyonu çerçevesinde inovatif iletişim çözümleri de sergilendi.

Dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojisi markası Huawei, Belarus Bilgi ve İletişim Bakanlığı ile birlikte “Avrasya Ultra Geniş Bant” (UBB) Zirvesi’ni Minsk’te gerçekleştirdi. Orta Asya ve Kafkasya ülkeleri kamu ve sektör yetkililerinin de katılımıyla Huawei’nin yeni nesil bilişim teknolojilerinin tanıtıldığı zirve, Bejing Otel’de düzenlendi. Birçok yenilikçi ağ teknolojisinin tanıtıldığı zirveye, Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Jeffery Liu, Belarus Bilgi ve İletişim Bakanı Sergei Popkov, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesi sorumlusu Orozobek Kaiykov ve Beltelecom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CTO) Vadim Shaibakov konuşmacı olarak katıldı.

Belarus, Kazakistan, Ukrayna, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan gelen telekomünikasyon düzenleyici kurumları yetkilileri, operatörlerin üst düzey yöneticileri ve uluslararası danışmanlık firmalarının analistleri de zirvede katılımcı olarak yer aldı. Huawei, zirvede ultra geniş bant teknolojisindeki deneyimlerini, yenilikçi ağ sistemlerini, bilgi teknolojileri alanındaki stratejik planlamalarını ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Huawei’nin sunduğu geniş bant ağ sistemleri, Avrasya’nın global FTTH gelişim trendi, bilgi teknolojilerindeki gelişim, ulusal geniş bant ağları, sabit ağların modernleştirilmesi, taşıyıcı ağlarındaki deneyimin geliştirilmesi ve SDN için yeni nesil IP mimarlığı gibi iş modelleri açısından büyük önem taşıyor. Tüm bu trendler, Avrasya Ultra Geniş Bant (UBB) Zirvesi katılımcıları tarafından organizasyon çerçevesinde detaylı olarak ele alındı.

“EKONOMİK GELİŞİM İÇİN BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN BÜYÜMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Bilgi teknolojileri endüstrisinin ekonomik büyüme için en önemli etkenlerden biri olduğunu ifade eden Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Jeffery Liu, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu an Orta Asya ülkelerinde bilgi teknolojileri altyapısını geliştirmek ve büyütmek için mevcut ortam hazır. Huawei olarak stratejik planlamalarımızda, geniş bant/ultra geniş bant ağları alanında ve güvenli şehirler alanındaki engin deneyimlerimizi burada paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Yakın gelecekte Orta Asya ülkelerinin ve Telekom operatörlerinin bilişim alanındaki gelişmelerini desteklemek ve toplumsal yaşamı iletişim yoluyla zenginleştirmek istiyoruz.”

Güçlü bir bilişim altyapısı, hükümet, düzenleyici kurumlar, operatörler ve üreticilerle birlikte başarıya ulaşılacağını ifade eden Liu, kurumsal çözümler, telekomünikasyon altyapısı ve cihaz ürün gruplarında 11 ülkede başarılı projelere imza attıklarının altını çizdi.

Belarus Bilgi ve İletişim Bakanı Sergei Popkov ise, “Huawei, Belarus’ta teknolojik altyapının geliştirilmesinde öncülük etmektedir. Ülkemizde teknolojinin lokalizasyonunda ciddi anlamda destekleri bulunmaktadır” dedi.

Huawei’nin ITU’da aktif rol aldığını ve 2013 yılında ödüle layık görülen Sun Yafang’ın katılımları ile güçlendiğini ve önemli teknoloji markaları arasında olduğunu söyleyen ITU Bağımsız Devletler Topluluğu Sorumlusu Orozobek Kaiykov da, konuşmasında Huawei’nin ITU organizasyonunda yer almasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

“HUAWEI İLE BAŞARILI PROJELERE İMZA ATTIK”

Beltelecom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Vadim Shaibakov ise, “Telekomünikasyon altyapısının kurulması mobil genişbant IPTV, IMS ve multimedya platformlarının kuruluşunda Huawei ile başarılı projelere imza attık. Telekom operatörlerine faydalı olacak bilgilerin paylaşıldığı bu zirveyi düzenlediği için Huawei’ye teşekkür ederim” dedi.

Zirve sonrasında katılımcılar, Huawei yetkilileri ve zirveye katılan grup, “TIBO 2015” fuarına ziyarette bulundu. Huawei, burada Avrasya bölgesi için üretilen inovatif bilgi teknolojileri çözümlerini tanıttı. Huawei, “Daha Bağlanabilir Bir Dünya” teması ile ultra geniş bant, LTE, 5G, veri merkezleri, siber güvenlik çözümleri, güvenli şehir çözümleri ve akıllı cihazlarını da fuarda açtığı standında sergiledi.

Öte yandan Belarus Başbakanı Andrei Kobyakov “TIBO 2015” fuarını ziyaret ederek, Huawei standında incelemelerde bulundu.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/huawei-belarusta-ulusal-genisbant-zirvesine-ev-sahipligi-yapti-96652
Etiketler: Minsk, Minsk Haberleri