economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, Kosova'da

Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, Kosova'da
A- A+ A

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde Kosova’da sergi açılışıyla kitap tanıtımına katıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile birlikte Yunus Emre Enstitüsü Prizren Türk Kültür Merkezi’nde Çağdaş Kosova Türk Ressamları Karma Resim Sergisinin açılışını yaptı. Açılışta Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova ile Bulgaristan parlamentolarındaki Türk milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Kosova Türk ressamlarına ait 50‘den fazla eserin sergilendiği resim sergisinde konuşan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, bir araya gelen Kosovalı Türk ressamlarının sergisi olduğu kadar ressamların ilk defa kataloğa sahip olmalarının da büyük önem taşıdığını belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ise, “Bir sonraki aşaması Balkanlardaki bütün ülkelerde yaşayan Türk ressamlarının, Türk sanatçılarının bir araya gelip yükseldiği bütün balkanlar çapında yapmaları ve bir sonraki aşamasında da bu sergilerin Türkiye’ye taşınmasıdır idealimiz” dedi.

Sergi açılışının ardından “Örf Adet Gelenek ve Görenekler” ve “Kosova, Prizren’de Zanaatçılık Yok Olan Zanaatlar, Unutulan Eşyalar” kitaplarının tanıtımı yapıldı. Bakan Yağcılar yaptığı konuşmada, kalıcı eserleri geleceğe taşımak amacıyla Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle beş kitap yayınlandığını belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ise, bu bölgenin Türkiye’de yaşayan Türkler için uzakta kaldığı, unuttuğu bölgeler olduğunu ifade ederek, “Yıllar sonra bir kavuşma yaşandı. Bu kavuşmayı sadece karşılıklı ziyaretlerle taçlandırmamak lazım. Buranın tarihini, kültürünü, sanatını yaşatmamız ve tanıtmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Bakan Yağcılar, Bakan Yardımcısı Koru’ya yayımlanan kitapları hediye etti. Kitap yazarı Prizrenli araştırmacı yazar Raif Vırmiça, Kosova, Prizren’de Zanaatçılık, Yok Olan Zanaatlar, Unutulan Eşyalar” adlı kitabın içeriğinden söz etti.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/disisleri-bakan-yardimcisi-koru-kosovada-78674