economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Dışışişleri Bakan Yardımcısı Koru: "Kosova'da Yaşayan Türkler İki Ülke Arasındaki İlişkilerde Köprü Oluşturuyor"

Dışışişleri Bakan Yardımcısı Koru: "Kosova'da Yaşayan Türkler İki Ülke Arasındaki İlişkilerde Köprü Oluşturuyor"
A- A+ A

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Kosova’da yaşayan Türklerin iki ülke arasında ilişkilerde çok önemli köprüyü oluşturduğunu belirtti.

Kosova Türkleri Mili Bayramı kutlamaları çerçevesinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’de düzenlenen “Türkiye’nin Balkanlar ve Kosova Türkleri Politikaları” konulu panelde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Türkiye’nin Balkanlara yönelik dış politikasının hedeflerinin başında, Balkan ülkelerinde yaşayan Türklerin o ülkelerin Anayasaları çerçevesinde temel hak ve özgürlüklerden yararlanmalarının yer aldığına vurgu yaptı. Türklerin toplumsal, siyasi ve ekonomik hayatta temsillerinin sağlanmasının çok önemli unsur olduğunu kaydeden Koru, Balkanlarda yaşayan Türklerin seçme ve seçilme hakkı gibi haklarının sağlanmasının önemine işaret etti.

Yüksek katılımlı panelde Türkiye’nin Kosova Türklere yönelik politikalarına değinen Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, azınlık haklarının uygulanmasında Kosova’nın örnek ülkeyi oluşturduğunu belirtti. Koru, “Kosova Türkleri iki ülke arasında çok önemli köprüyü teşkil etmektedir.Kosova’da Türkçe konuşan 300 bin vatandaşın da Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerde önemli rol oynamaktadır" ifadesini kullandı.

Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkileri mükemmel olarak niteleyen Türkiye Diplomasi Şefi Yardımcısı Naci Koru, Türkiye’nin Kosova Türklerinin hep yanında olacağını söyledi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da Kosova ve Kosova Türklerine verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ifade etti. Balkanlardaki Türklere, Türkiye tarafından farklı bir yaklaşım yapılmasını talep eden Yağcılar, Balkanlarda Türklerin geleceğinin teminat altına alınması için özel yaklaşım yapılması gereğine işarete etti. Yağcılar, Türkiye’den Kosova Türklerine çifte vatandaşlık sağlanması, Kosovalı Türklerin Türkiye hastanelerinde tedavi görmeleri, Kosovalı Türk öğrencilerine kontenjan sayısının artırılmasını talep etti.

Panele Kosova ile Türkiye kurum ile kuruluşları ile sivil toplum kuruluşların temsilcileri katıldı.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/disisisleri-bakan-yardimcisi-koru-kosovada-yasayan-turkler-iki-ulke-arasindaki-iliskilerde-kopru-olusturuyor-31296